ZEA.cz Chcete si koupit velblouda?
ZEA Kontakt
infolinka: 481 389 607
email: zea@zea.cz
Roudný 53, Karlovice
ZEA-LAND

ZEA Spojeni
ZEA Video
ZEA Co to je? Je to rostlina kukuřice a zároveň symbol činnosti Zea Sedmihorky, ve všech aspektech jejího užití – v agrotechnice pěstování, ve výrobě a konzervaci objemných krmiv, v produkci kukuřičného zrna, ve výživě hospodářských zvířat a v neposlední řadě i v průmyslovém užití biomasy na produkci energie.
ZEA Prodejna

Otevírací doba

Po–Pá
   9–16 hod.

Kontakty


ZEA Kdy to bude
ZEA očko

Chcete si koupit velblouda?

3.2.2010
Chcete si koupit velblouda? (pad) Velbloudi jako tažná zvířata v zemědělství začínají být i v Asii pomalu vzácností a jejich služby velmi rychle nahradily nákladní auta a traktory. Přesto však existuje jedno místo, kde jich můžete spatřit tisíce. Jedná se o velbloudí trh v Puškharu, svého druhu největší na světě. Přijměte, v rámci našich exkurzí světovým zemědělstvím, pozvání na tuto nevšední událost. Že nevíte kde vlastně Puškhar leží? Nevadí, je to jednoduché - přece v Indii, v oblasti s exotickým názvem Rádžasthan, na okraji pouště Thar.

Puškharský trh s velbloudy má staletou historii, neboť je součástí tradičních hinduistických svátků, které se konají každý rok vždy za úplňku měsíce Kartika, to je na přelomu října a listopadu. V tu dobu se do města Puškhar scházejí tisíce poutníků z celé Indie, aby ve vodách posvátného jezera smyly své hříchy. Na severním okraji města vyroste další město nejrůznějších stanů a přístřešků a kolem nich spousta velbloudů. Říká se, že je jich až 50 tisíc. Tato zvířata tu nejsou samoúčelně, ale jsou předmětem čilého obchodu, proto jsou i patřičně vypulírovaná, zkrášlena různými ozdobami, parádními ohlávkami a často mají srst vystřihanou do složitých ornamentů. Stranou nezůstávají ani jejich majitelé. Muži se pyšní pestrobarevnými turbany a ženy v sárí nebo barevných šálech a sukních pošitých zrcátky, dávají tomuto davu podobu květinového záhonu. Ale ani v tomto případě nejde pouze o parádu, neboť barvy zároveň prozrazují mnohé o tom, z jaké oblasti jejich uživatelé pocházejí, k jaké kastě patří, u žen jestli jsou vdané nebo ještě svobodné apod. Zkrátka je to pestrý festival barev a vůní.

Obchodní jednání nebo spíše smlouvání je provázeno dlouhotrvajícím otálením, prohlídkou zubů, hledáním vad na těle zvířete, radami přihlížejících čumilů a často končí neúspěšně. Každý se musí vyzbrojit trpělivostí a pomalu plynoucí čas si krátí douškem čaje a kouřem z hliněné dýmky. Přitom nikde nespatříte osobu unavenou alkoholem, snad již proto, že ve svatém městě Puškhar je konzumace alkoholu, masa a vajec zakázána. V souvislosti s trhem je namístě otázka, kolik takový velbloud stojí? Samozřejmě, že cena je odvislá od stáří, kvality chovu a celkového vzhledu, ale v průměru se pohybuje okolo 35 000 rupií, což je asi 700 amerických dolarů nebo 12 tisíc českých korun. Na první pohled se zdá, že cena je srovnatelná s našimi poměry, ale dovedete si představit, co taková suma představuje pro indického vesničana, často jde o celoživotní úspory.

V průběhu trhu jsou pořádány různé soutěže velmi exotického zaměření. Například soutěž o nejdelší a nejkrásnější knír, velbloudí soutěž krásy, velbloudí tanec a soutěž ve vázání turbanu. A co by to bylo za trh, kdyby se nepřidaly různé stánky, pouťové atrakce a pravý nefalšovaný cirkus, které si vzaly za cíl vylákat část peněz za prodaná zvířata do svých kapes. Proto do Puškharu v těchto dnech směřují vedle poutníků a trhovců nejrůznější kejklíři, krotitelé hadů a provazochodci. Velké pozornosti se těší i obrazovky televize, před kterými postávají staříci a babičky, které viditelně spatřily tento zázrak moderní doby poprvé v životě. Ostatně i nás bělochy si prohlížejí s údivem.

Neoddělitelnou součástí tohoto mumraje je hudba. Pokud byste čekali, že půjde o tradiční indickou, budete zklamáni. Všude duní moderní indické techno oblečené do orientálního stylu, od rána do večera, ale i v průběhu celé noci, až vás z toho bolí hlava. A tak se vydáte nekonečným davem lidí a velbloudů k okraji pouště, kde dochází k uklidnění, zvláště navečer při západu slunce. Kolem vás se rozhoří ohniště, u nichž posedávají lidé a vyprávějí si své životní příběhy. Teprve zde zaslechnete lidovou hudbu, která s vůní jídel připravovaných na ohni vytváří nezapomenutelnou atmosféru. Skoro se vám zdá, že jste se octli v biblické krajině a nechce se vám zpět do toho vykalkulovaného světa.

Komentáře

jgfj
napsal 9.4.2016 22:10 uživatel jgugzdf [neregistrovaný]
já chi koupit velblouda na karbanátky do guláše
dá se velbloud koupi u nás nebo přivést k nám do čr
napsal 5.4.2012 09:43 uživatel oli [neregistrovaný]
Text příspěvku
Nechci, ale přesto mě to zajímá...
napsal 4.2.2010 13:41 uživatel pforda [neregistrovaný]
Je prima, že na stránkách zemědělské firmy z Českého ráje se obohatím i nějakou tou informací o velbloudech. Skoro bych to nečekala. (I když po loňském příspěvku, který nás, teď již čekatele, rozmlsal...) Tak honem, sem s dalším povídáním a povedenými obrázky, pane "pad".

Přidat komentář

© 2007 - 2011 EmTom, Graphics design Kublaychan
ZEA Sedmihorky, spol. s r.o. - Roudný 53
Hybridy kukuřice | Krmné směsi | Konzervanty | Osiva řepky | Mapa stránek