ZEA.cz Chovatelský svátek PRIM Chomutice 2013
ZEA Kontakt
infolinka: 481 389 607
email: zea@zea.cz
Roudný 53, Karlovice
ZEA-LAND

ZEA Spojeni
ZEA Video
ZEA Co to je? Je to rostlina kukuřice a zároveň symbol činnosti Zea Sedmihorky, ve všech aspektech jejího užití – v agrotechnice pěstování, ve výrobě a konzervaci objemných krmiv, v produkci kukuřičného zrna, ve výživě hospodářských zvířat a v neposlední řadě i v průmyslovém užití biomasy na produkci energie.
ZEA Prodejna

Otevírací doba

Po–Pá
   9–16 hod.

Kontakty


ZEA Kdy to bude
ZEA očko

Chovatelský svátek PRIM Chomutice 2013

16.9.2013
Chovatelský svátek PRIM Chomutice 2013 (ruz) V pátek 6. září 2013 se konal již 19. ročník chovatelského dne „PRIM Chomutice 2013, memoriál Ing. Ladislava Hátle“. Tato přehlídka se s postupem času stala vrcholným setkáním chovatelů a příznivců zemědělství Jičínska, východních, severních a středních Čech a její zakladatel, po němž nese i své jméno, by se letos v srpnu dožil 60-ti let. V letošním ročníku se zde znovu potkaly plemenice z ozdravených chovů a předvedly se tak špičky holštýnských krav výše jmenovaných oblastí.

Vzrostla tedy konkurence mezi nejlepšími prvotelkami, nejlepšími kravami na 2. a další laktaci a kravami s nejlepším vemenem. V doprovodném programu se představily mažoretky z Hořic, došlo i na soutěž v přetahování podniků o bečku piva a soutěž v pití mléka. V mezičase pořadatelé připravili též ukázku drezury koní.

Hlavními pořadateli přehlídky jsou AGRO Chomutice a Chovservis Hradec králové, tradičním sudím chovatelského dne byl ing. R. Škrabal. V rámci tradiční přehlídky skotu bylo předvedeno 9 kolekcí dojnic holštýnského plemene a celkem se v předvadišti ukázalo 35 kusů dojnic. Bonitér Českomoravské společnosti chovatelů hodnotil dojnice ze zúčastněných chovů podniků AGRO Chomutice a.s. farma Staré Smrkovice, AGRO Chomutice a.s. farma Třtěnice, AGRO Slatiny, ZEPO Bělohrad, Montamilk Kamenné Zboží a Rolnická a.s. Králíky, Karel Stříbrný Radim a ZD Bašnice. Mezi nováčky se na akci objevilo AGRODRUŽSTVO KLAS Křičeň.

V předváděcím kruhu nakonec bonitér rozhodl takto: Nejlepší kolekci dojnic představilo letos Agrodružstvo Klas Křičeň. Mezi prvotelkami (letos se jich do souboje přihlásilo 18) se nejlépe umístila dojnice číslo 272565-921, chovatele Montamilk, Kamenné Zboží, po otci WALTER NEA-924, která v aktuálním nádoji má 29,4 kg mléka. Jako druhá mezi prvotelkami se umístila dojnice číslo 252352-952 ze ZEPO Bělohrad. Zároveň tato prvotelka byla vyhodnocena jako dojnice s nejlepším vemenem. Vítězkou mezi staršími kravami se stala dojnice číslo 199925-952, chovatele Rolnická a.s. Králíky, po otci GARTON NXA-179, která za 214 dnů aktuální druhé laktace nadojila 10 698 kg mléka při 338 kg bílkovin a 372 kg tuku. Aktuální nádoj této dojnice je 29,3 kg mléka a zaslouženě si odnesla i titul šampiónky výstavy.

Popularita zemědělství a obecné podvědomí nezemědělské veřejnosti o něm není velké, počet pracovníků v zemědělství proto meziročně klesl o 3,8 % na 105 400 osob pracujících v každodenním kontaktu s přírodou. Práce zemědělce je velmi náročná na čas a profesionalitu lidí, kteří vyrábějí kvalitní a chutné základní potraviny. Chovatelský svátek v Chomuticích ukázal, že české mléko umíme a chceme dělat!

Komentáře

otazník velký
napsal 8.11.2013 18:46 uživatel kublay [neregistrovaný]
Fotky pěkný - ale že tam nejsou žádné pěkné červené kravičky? Není to rasismus?
kublay
Pochvala
napsal 1.10.2013 10:49 uživatel Donínek [neregistrovaný]
Udělujeme pochvalu za moc hezké foto.

Přidat komentář

© 2007 - 2011 EmTom, Graphics design Kublaychan
ZEA Sedmihorky, spol. s r.o. - Roudný 53
Hybridy kukuřice | Krmné směsi | Konzervanty | Osiva řepky | Mapa stránek