ZEA.cz Eidamská matematika
ZEA Kontakt
infolinka: 481 389 607
email: zea@zea.cz
Roudný 53, Karlovice
ZEA-LAND

ZEA Spojeni
ZEA Video
ZEA Co to je? Je to rostlina kukuřice a zároveň symbol činnosti Zea Sedmihorky, ve všech aspektech jejího užití – v agrotechnice pěstování, ve výrobě a konzervaci objemných krmiv, v produkci kukuřičného zrna, ve výživě hospodářských zvířat a v neposlední řadě i v průmyslovém užití biomasy na produkci energie.
ZEA Prodejna

Otevírací doba

Po–Pá
   9–16 hod.

Kontakty


ZEA Kdy to bude
ZEA očko

Eidamská matematika

10.6.2009
Eidamská matematika (pad) Minulý týden mě čekalo opět nemilé překvapení. Dostal jsem poštou vyúčtování za dodané mléko v měsíci květnu – tedy se zpětnou platností, bez jakékoliv možnosti vstoupit do jednání o konečné ceně. Na faktuře stálo 5,90 Kč za 1litr mléka při jakostních znacích: tučnost 3,95 %, bílkoviny 3,21 %, obsah mikroorganismů a somatických buněk hluboko pod přípustnou normou.

Samozřejmě, že mě to dohřálo tak, že jsem vzal telefon a zavolal majiteli mlékárny. Po ostré výměně názorů mi bylo vysvětleno, že takto nízká nákupní cena mléka je dána nízkými realizačními cenami - v tomto případě eidamského sýra do obchodních řetězců. Dostal jsem vysvětlení, že mlékárna obdrží za 1 kg eidamské cihly 60,- Kč. Pokud uvážíme, že na výrobu tohoto kilogramu „Eidamu“ spotřebujeme kolem 10-11 litrů mléka - vychází nám i výše uvedená nákupní cena a basta.

Ještě tentýž den jsem shodou okolností navštívil hypermarket a nestačil jsem se divit. Celý blok eidamské cihly jsem tam sice nenašel, ale toto zboží bylo nakrájeno do 200 gramových bločků, které byly zalisovány do folie. Cena této balicí úpravy je na první pohled halířovou položkou. Nicméně začal jsem v duchu počítat. Na cenovce tohoto bločku byla uvedena hodnota 34,- Kč, z čehož vyplývá, že v regálech je toto zboží realizováno ne za 60,- Kč, ale za 170,- Kč/kg. A to už je pořádný byznys, neboť přidaná hodnota k nákupní ceně mléka činí 280 %! Čtenáři mi doufám odpustí, že uvedená čísla jsou zaokrouhlena, abychom se neutápěli v malichernostech, neboť zde jde řádově o jiná čísla.

Mé pátrání mělo však pokračování, neboť mlékárna, do které mléko dodáváme, má i svou podnikovou prodejnu. Tím vznikla příležitost porovnat ceny hypermarketu s představami zpracovatele – tedy mlékárny. Okamžitě jsem tam pospíchal a opět mě čekalo překvapení. Ceny totožného zboží byly výrazně příznivější. Za onen 200 gramový bloček si účtovali 22,- Kč a při přepočtu na srovnatelné množství - tj. 1 kilogram eidamské cihly i tak představuje marže mlékárny velmi slušnou výši na úrovni 80 %! Z této nákupní rovnice vyplývá následující poznání - zemědělec na výrobě mléka prodělá cca 25 % svých nákladů, zpracovatel v žádném případě neprodělá a většinou pracuje se solidní mírou zisku a tak je logické, že onou nenažranou tlamou je obchodní sféra. Pochybuji ale, že by své „ženy za pultem“ platily tak královsky.

Při zamyšlení nad touto realitou se mi v hlavě honí různé myšlenky, od hrubých výrazů až po odhodlání výrobu mléka ukončit. Máme sice volnou hospodářskou soutěž, ale tohle s tím nemá nic společného, neboť tento diktát není nic jiného než volné olupování s tichým souhlasem státu. A tak mi postupně dochází, že je celospolečenským zájmem, aby zemědělci nebyli hrdí a vzdorovití sedláci, ale naopak poslušní vazalové, kteří sehnuti čekají na to, až dostanou dotace a výsledky své práce odevzdají za každou cenu - byť potupnou.

Komentáře

Pěkný článek,
napsal 10.6.2009 11:38 uživatel kublay [neregistrovaný]
hned ho přepošlu několika nezemědělcům. Takhle píší profesionálové - laici jen v případě bezbřehé na...nosti nebo zamilovanosti.
Sám jsem do novodobých chrámů konzumu v prvních letech z principu několik let nechodil. Byl jsem na straně kritiků a spřádačů katastrofických scénářů, i když dnes si člověk bez příkladně uvázaného modrohnědého šátku koleduje o cejch přítele starých pořádků. Ale jako slaboch jsem si nakonec zvykl. Hlavně, že se „České sny“ už nestaví vedle kostelů v památkových zónách.
Za povšimnutí stojí drobnost, že řetězce se staví do role ochránce spotřebitele, ba dokonce udržovatele sociálního smíru, protože bez nich by chudina pomřela hladem. A mají pravdu - ani v Ženevě nevystavují tak pěkná auta, jaká v Boleslavi před Olympií parkuje česká lůza, která do chrámu vkráčí svorně s těmi, co si mohou dovolit přijet sockou.
A že jde o diktát, který není ničím jiným, než volným olupováním s tichým souhlasem státu? Ale co je stát? Konkrétní lidé. Úctyhodná Heda Mládková nedávno řekla, že si v Praze nepostaví ani psí boudu. Na otázku „Proč?“ se nachápavě podívala: „No protože jsem nikomu nezaplatila!“
Myslím si, že vedení našeho státu je již jen nástrojem na úpravu zákonů podle libovolných požadavků těch ekonomicky nejsilnějších. A obchodní řetězce mezi ně patří.
Omlouvám se. Rozepsal jsem se původně jen proto, abych ocenil článek a zeptal se autora, jestli nám taky napíše, vidí-li nějaký řešení.
Takto si naše společnost váží poctivé práce
napsal 10.6.2009 11:12 uživatel Nešetřil Jaroslav [neregistrovaný]
Tento příspěvek podává jasný odraz skutečné bezmocnosti ale i lenosti celé naší společnosti,vládou počínaje,řešit odpovědně a spravedlivě hospodářské vztahy(slušné obchodní marže,korupcí,spravedlihou hospodářskou soutěž....).

Přidat komentář

© 2007 - 2011 EmTom, Graphics design Kublaychan
ZEA Sedmihorky, spol. s r.o. - Roudný 53
Hybridy kukuřice | Krmné směsi | Konzervanty | Osiva řepky | Mapa stránek