ZEA.cz Hormonálně řízená reprodukce skotu
ZEA Kontakt
infolinka: 481 389 607
email: zea@zea.cz
Roudný 53, Karlovice
ZEA-LAND

ZEA Spojeni
ZEA Video
ZEA Co to je? Je to rostlina kukuřice a zároveň symbol činnosti Zea Sedmihorky, ve všech aspektech jejího užití – v agrotechnice pěstování, ve výrobě a konzervaci objemných krmiv, v produkci kukuřičného zrna, ve výživě hospodářských zvířat a v neposlední řadě i v průmyslovém užití biomasy na produkci energie.
ZEA Prodejna

Otevírací doba

Po–Pá
   9–16 hod.

Kontakty


ZEA Kdy to bude
ZEA očko

Hormonálně řízená reprodukce skotu

4.6.2012
Hormonálně řízená reprodukce skotu (rys) Chtěla bych v krátkosti nastínit hlavní aspekty hormonálně řízené reprodukce krav v systémech OVSYNCH a PRESYNCH. Naše farma chová v současné době 265 krav holštýnského plemene. Jelikož se jedná o uzavřený obrat stáda, je tedy velmi důležité, aby březost krav byla na poměrně vysoké úrovni. Výsledky pod hranicí průměru, či na průměru se nám nejevily jako uspokojivé.

Do roku 2005,kdy jsme vyhledávali říji pouze přirozenou cestou , březost krav po první inseminaci se pohybovala v hodnotách 27,6 % SP 151,1 interval 86.7. Jelikož projevy „holštýnek“ jsou v období říje nevýrazné, krátké, zkrátka lehce přehlédnutelné, začali jsme používat i různé indikátory umístěné na hřbety zvířat.

V jednom období jsme využívali také FERTEST. Nejde o špatnou pomůcku, ale je poměrně náročná na čas. Dělali jsme pokusy také s CIDRem, kdy projevy říje byly uspokojivé, nicméně březost byla opětovně nízká.

Po všech těchto, veskrze nepříliš uspokojivých pokusech, jsme se rozhodli na naší farmě přistoupit k vyzkoušení hormonálně řízené reprodukci. Problém nastal v rozhodnutí, kterou metodu vybrat

  1. OVSYNCH
  2. CO – SYNCH
  3. PRESYNCH

a začít používat. Protože, zcela logicky, se o své výsledky málokdo chce dělit, nezbývalo než s velkou dávkou trpělivosti přistoupit k metodě – pokus - omyl.

Začali jsme s metodou OVSYNCH.

Pokus trval dva roky ( do roku 2OO7) výsledky byly procento březosti po I. Ins. 37,1% SP 145,2 a interval 86,5. Pravdou je, že se zkoušel pouze u přeléčených krav.

CO-SYNCH nezkoušel se.

PRESYNCH - tato metoda nás zaujala hlavně z důvodu, že je zaměřena na první Ins. krav.

Začali jsme s používáním této metody v roce 2007. Při využití této metody je velmi důležitých několik aspektů.

  • Bezchybná evidence
  • Správný časový harmonogram

Dalším důležitým momentem je skutečnost, že skupinky krav (v měsíci kolem 23 kusů), se společně telí, následně jdou do další fáze a v kotcích se zbytečně nemíchají. Neméně významnou výhodou této metody je léčba ENDOMETRITID.

Toto způsobuje dvojí aplikace PROSTAGLANDINU PGF 2 alfa. Velmi důležitý je fakt, že až 90% krav je v optimální fázi cyklu – tedy, mezi pátým až dvanáctým dnem. A hlavně při aplikaci GnRh se netvoří cysty.

Co se projevů říje týká, je stav 50 : 50. Tedy, 50% krav vykazuje říji viditelnou a druhých 50 % má říji tichou. Je samozřejmé, že krávy, které nevykazují známky říje, nejsou připuštěny. Tuto skutečnost posuzuje inseminační technik.

Rok %březosti po I. Ins SP Interval
2008 45,2 127,5 81,3
2009 48,6 115,1 79,3
2010 41,9 126,3 82
2011 45,1 120,9 80,2

Schéma metody hormonálně řízené reprodukce dojnic systémem PRESYNCH

Komentáře

Přidat komentář

© 2007 - 2011 EmTom, Graphics design Kublaychan
ZEA Sedmihorky, spol. s r.o. - Roudný 53
Hybridy kukuřice | Krmné směsi | Konzervanty | Osiva řepky | Mapa stránek