ZEA.cz Polní radovánky
ZEA Kontakt
infolinka: 481 389 607
email: zea@zea.cz
Roudný 53, Karlovice
ZEA-LAND

ZEA Spojeni
ZEA Video
ZEA Co to je? Je to rostlina kukuřice a zároveň symbol činnosti Zea Sedmihorky, ve všech aspektech jejího užití – v agrotechnice pěstování, ve výrobě a konzervaci objemných krmiv, v produkci kukuřičného zrna, ve výživě hospodářských zvířat a v neposlední řadě i v průmyslovém užití biomasy na produkci energie.
ZEA Prodejna

Otevírací doba

Po–Pá
   9–16 hod.

Kontakty


ZEA Kdy to bude
ZEA očko

Polní radovánky

6.8.2008
Čtyřkolka na cestě k poli (pad) Dovolená slouží k tomu, abychom obnovili naše síly, osvěžili unavenou mysl, zkrátka a dobře přišli na jiné myšlenky. Vedle výletů do přírody, příjemného lenošení u vody, potřebnou úlevu přináší i zdravý pohyb a přiměřená fyzická námaha, která nám v praktickém denním životě tolik schází.


Bohužel některým to nestačí a tak přebytečnou energii potřebují vybít tak říkajíc „adrenalinověji“. Existuje k tomu celá řada pomůcek, mezi nimi všelijaké typy motocyklů a nověji tzv. čtyřkolky. Ale jaké by to bylo vzrušení, kdyby jejich užití bylo vázáno pouze na cesty a oficiální komunikace. A tak jsme svědky, že oním vhodným terénem se stávají pole pšenice, vojtěšky a jiných plodin. Po těchto kratochvílích zůstávají dlouhé stopy řádově až několik kilometrů. Většina z těchto relaxujících si ani neuvědomuje rozsah škod, které svou zábavou napáchají, nejenom na samotné plodině, ale následně i v utužení půdy a poškození její produkční schopnosti. Je zajímavé, že vyjížďky uprostřed lánů se stávají oblíbenými i u těch, u kterých bychom předpokládali, že vědí o co se jedná a mají k zemědělství určitý vztah – mám na mysli „koníčkáře“. Zřejmě nic nemůže nahradit romantiku projížďky na koňském hřbetě v moři klasů.

Ne, že bych chtěl za každou cenu mentorovat, ale ono to dohřeje, když práci, která se odvíjí celý rok, někdo jen tak pro zábavu pošlape. Podle mého názoru, ale mnohem větší škodou je morální stránka této záležitosti. Je smutné, že v době sílící dostupnosti informací si naše děti pletou pole ječmene s trávou a dokonce k ničení jsou i vychovávány formou různých bludišť např. z kukuřice, která slouží jen k tomu, aby byly poničeny a zadupány do země. Bylo by určitě staromilstvím klanět se půdě, ale určitě naší úctu by zasloužila, už nejenom proto, že nás živí a že je nenahraditelná. Naši předkové na to měli dobrý příměr „kdo se nesrovná s chlebem, nesrovná se ani s lidmi“. A co přece takový lán obilí vlastně je? Jeho finálním produktem je docela obyčejný chléb, na jehož dostatek si díky bohu nemusíme stěžovat, ale s kterým velmi často plýtváme.

Dnes má každý plná ústa ekologie, ale málo kdo si uvědomí, že přispět může každý a hned, když přestane plýtvat a toto nehorázné chování je jednou z forem. A na závěr jeden dodatek – nevymlouvejme se na chuligány, neboť mnohdy tuto činnost provádějí docela počestní občané, kteří se potřebují co nejjednodušším a nejkratším způsobem dostat ke svým chatičkám a udržovaným trávníčkům. Holt, fenomén odpočinku je nadřazen nad tvořivou činností. Jen aby se nám to jednou nevymstilo.

Komentáře

Přidat komentář

© 2007 - 2011 EmTom, Graphics design Kublaychan
ZEA Sedmihorky, spol. s r.o. - Roudný 53
Hybridy kukuřice | Krmné směsi | Konzervanty | Osiva řepky | Mapa stránek