ZEA.cz Proč jsme dospěli tak daleko …
ZEA Kontakt
infolinka: 481 389 607
email: zea@zea.cz
Roudný 53, Karlovice
ZEA-LAND

ZEA Spojeni
ZEA Video
ZEA Co to je? Je to rostlina kukuřice a zároveň symbol činnosti Zea Sedmihorky, ve všech aspektech jejího užití – v agrotechnice pěstování, ve výrobě a konzervaci objemných krmiv, v produkci kukuřičného zrna, ve výživě hospodářských zvířat a v neposlední řadě i v průmyslovém užití biomasy na produkci energie.
ZEA Prodejna

Otevírací doba

Po–Pá
   9–16 hod.

Kontakty


ZEA Kdy to bude
ZEA očko

Proč jsme dospěli tak daleko …

1.4.2008
(pad) Celkově lze hodnotit výrobu většiny měkkých salámů za použití vysokého podílu alternativních surovin a pomocných materiálů, včetně chaoticky přidávaných různých aditivních látek jako potravinu bez typických vlastností uzenářského výrobku. Jedná se o jakousi neutrální, gumovitou, poživatelnou hmotu.... To nejsou slova z nějakého bulvárního plátku, ale citát předního českého odborníka na masnou výrobu MVDr. Radoše z jeho článku Rozpor mezi charakterem některých výrobců a charakterem výrobků.

Podívejme se na tento problém hlouběji. Už 40% potravin dovážíme a prezident Potravinářské komory ČR Miroslav Toman se obává, že za pár let to může být polovina i víc.Ukažte mi jedinou vyspělou zemi s fungujícím zemědělstvím s obdobným vývojem. Taková země ve Střední Evropě v našem prostoru neexistuje. Logicky musí následovat otázka, proč jsme dospěli tak daleko? Učebnicovým příkladem uvedeného vývoje je vepřové maso. V roce 2003, poslední rok před vstupem do EU, jsme ho dovezli za 1,3 miliardy korun. Vloni to bylo již za 6,7 miliardy korun a zatím co naši farmáři zavírají jeden chov za druhým, němečtí farmáři se radují. Co je však alarmující a naprosto nepřijetelné, je skladba dovezeného masa. Ze 129 695 dovezených tun je plných 59 124 tun, tedy 46%, maso méně hodnotné. Do východoevropských zemí se vyváží především břicha, sádlo a špek, ramínka, krky, to znamená méně hodnotné díly – zní citát z odborného článku německého časopisu Markt Analyse z 13.října 2007. Pro úplnost je třeba ještě uvést další dovozovou položku, a to 10 960 tun vepřového tuku za minulý rok.

Chci z tohoto místa zcela jednoznačně deklarovat, že původcem a strůjcem tohoto marasmu jsou i obchodní řetězce. Ony to jsou, kdo zpracovateli nadiktují cenu, a ten má dvě možnosti. Buď se podřídí a stlačí svoje náklady, což se mu bez použití levných surovin a náhražek nepodaří, anebo skončí výrobu. To je jeho svoboda, bez řetězců totiž svoje zboží neprodá. Ti na konci, chovatelé, si nemohou žádnými náhražkami krmení pomoci. A tak likvidují svoje chovy, po stovkách, jen za minulý rok se zabilo 56 tisíc prasnic! Co zde zbude z odvětví chovu prasat, pokud bude tento vývoj pokračovat do konce roku. Věci zašly příliš daleko a ustupovat už není kam.

Jan Veleba
Autor je prezidentem Agrární Komory České republiky a autorem mnoha článků na téma zemědělství.

Komentáře

Přidat komentář

© 2007 - 2011 EmTom, Graphics design Kublaychan
ZEA Sedmihorky, spol. s r.o. - Roudný 53
Hybridy kukuřice | Krmné směsi | Konzervanty | Osiva řepky | Mapa stránek