ZEA.cz Vývoj výkupních cen jatečných prasat v závislosti na kurzu koruny
ZEA Kontakt
infolinka: 481 389 607
email: zea@zea.cz
Roudný 53, Karlovice
ZEA-LAND

ZEA Spojeni
ZEA Video
ZEA Co to je? Je to rostlina kukuřice a zároveň symbol činnosti Zea Sedmihorky, ve všech aspektech jejího užití – v agrotechnice pěstování, ve výrobě a konzervaci objemných krmiv, v produkci kukuřičného zrna, ve výživě hospodářských zvířat a v neposlední řadě i v průmyslovém užití biomasy na produkci energie.
ZEA Prodejna

Otevírací doba

Po–Pá
   9–16 hod.

Kontakty


ZEA Kdy to bude
ZEA očko

Vývoj výkupních cen jatečných prasat v závislosti na kurzu koruny

25.6.2008
(ste) Pokud se podíváme na vývoj výkupních cen prasat od počátku roku 2007, vidíme neustálý pokles týdenních cen až na minimum v 7. až 13. týdnu roku 2007. Následně došlo k průběžnému týdennímu růstu ceny až na vrchol v 33. týdnu uplynulého roku. Poté cena prasat opět rapidně klesala, za 13 týdnů klesla o 10 Kč za 1 kg v JUT. V této době do rychlého poklesu ceny významně vstoupila posilující koruna, která za toto období posílila o 1,40 Kč vůči EUR.

V té době, to pro chovatele znamenalo ztrátu 1,80 Kč za 1 kg v JUT vlivem kurzu a to v období, kdy do nákladových položek v produkci vepřového masa vstoupily poprvé po sklizni 2007 prudce rostoucí ceny krmných obilovin. Pro chovatele, který v této době vyskladnil na jatky halu prasat o kapacitě 450 ks, to byla okamžitá ztráta vlivem kurzu koruny 70 000 Kč. To byla hodnota kompletní krmné směsi pro závěr výkrmu na 10 dnů.

Na přelomu roku 2007/2008 se cena mírně zotavila a poté opět postupně klesla na minimum 32,50 Kč/ 1 kg JUT v únoru 2008. Začátkem roku 2008 stouply ceny krmiv znovu prudce nahoru a opět největší vliv na jejich růst měly obiloviny. Od konce února 2008 cena za 1 kg JUT roste až do současné doby, kdy je na úrovni 46 Kč/1 kg JUT.

Na přelomu února a března došlo k zajímavému jevu. V tomto období dochází k tomu, že i přes posilující korunu se propad cen vepřového masa zastavuje a roste, bez přímého ohledu na kurz.

Závislost poklesu výkupních cen vepřového masa na kurzu koruny vůči EUR se v 2. pololetí roku 2007 a začátkem roku 2008 projevuje ve vzájemné souvislosti. Zároveň nelze tvrdit, že tak rapidní pokles ceny způsobila jen posilující koruna, ta posílila za toto období o 3 Kč vůči EUR. To znamená, že mezi 33. týdnem roku 2007 a 15. týdnem roku 2008 koruna posílila vůči EUR o 11 % a na cenu prasat v JUT to má teoretický vliv 4,30 Kč/1 kg

V současné době v České republice přetrvává nedostatečná nabídka prasat a to signalizuje, že již možná došlo k vyrovnání mezi nabídkou a poptávkou jatečných prasat u zpracovatelů. Pokud by to byla pravda, která však byla chovateli prasat draze vykoupena, je možné očekávat stabilizaci ceny ve vazbě na výkupní ceny prasat v okolních státech EU. Je pravděpodobné, že na základě předpokládaného poklesu cen obilovin ze sklizně 2008 dojde k poklesu nákladů na produkci vepřového masa a následně ke stabilizaci v sektoru, i když k úplnému pokrytí ekonomické ztráty od počátku roku pravděpodobně nedojde.

Komentáře

Přidat komentář

© 2007 - 2011 EmTom, Graphics design Kublaychan
ZEA Sedmihorky, spol. s r.o. - Roudný 53
Hybridy kukuřice | Krmné směsi | Konzervanty | Osiva řepky | Mapa stránek