ZEA.cz Čirok - ideální plodina pro sušší oblasti
ZEA Kontakt
infolinka: 481 389 607
email: zea@zea.cz
Roudný 53, Karlovice
ZEA-LAND

ZEA Spojeni
ZEA Video
ZEA Co to je? Je to rostlina kukuřice a zároveň symbol činnosti Zea Sedmihorky, ve všech aspektech jejího užití – v agrotechnice pěstování, ve výrobě a konzervaci objemných krmiv, v produkci kukuřičného zrna, ve výživě hospodářských zvířat a v neposlední řadě i v průmyslovém užití biomasy na produkci energie.
ZEA Prodejna

Otevírací doba

Po–Pá
   9–16 hod.

Kontakty


ZEA Kdy to bude
ZEA očko

Čirok - ideální plodina pro sušší oblasti

10.10.2012
Čirok - ideální plodina pro sušší oblasti (sre) Firma KWS osiva s.r.o. uspořádala 20. září ve spolupráci se společností Zemědělská Klučenice a.s. seminář na téma: Čirok – plodina budoucnosti. Impulsem, aby se firma KWS začala zabývat šlechtěním čiroku, byl rok 2004, kdy vstoupil v Německu v platnost nový energetický zákon.


Důvodem, proč byl čirok vybrán mezi energetické plodiny, je jeho nízký transpirační koeficient na jednotku výnosu hmoty. Hledala se plodina s vysokým výnosovým potenciálem pro písčité půdy. Od začátků šlechtění je u čiroku cílem dosáhnout raného vývoje, chladuvzdornosti, nepoléhavosti, tolerance k chorobám a škůdcům při výnosu až 25 tun sušiny z hektaru v optimální sklizňové sušině 28 – 32 %. Pro pěstitele v ČR jsou doporučovány především hybridy Bicolor x Sudan (obchodní název: KWS Freya, KWS SOLE) a to proto, že jsou ze sortimentu odrůd nejranější. Zásadním bodem pro zdárný vývoj porostu čiroku je jeho založení. Setí čiroku by se mělo provádět do perfektně zpracované půdy drobtovité struktury při teplotě 12 – 14 °C do hloubky 3 – 5cm s řádkovou roztečí 35 – 75 cm s počtem rostlin 20 – 30 / m2. Porost pak podle podmínek při založení vzchází za 1 -3 týdny s tím, že nejpomalejší nárůst nadzemní hmoty je do stádia 3 listů a to z důvodu tvorby kořenové soustavy. Kořeny sahají do hloubky až 2 metrů a tím má čirok jednu z nejlepších schopností osvojovat si živiny. Čirok i pro svůj pomalý vývoj zatím není zařazen v tzv. širokořádkových plodinách v rámci opatření GAEC2, ale snaha o jeho zařazení do těchto plodin je značná.

Potřeba základních živin je pro čirok na úrovni cca ¾ úrovně kukuřice (100 – 150kg N, 60 – 80 kg P2O5, 120- 150 kg K2O). Vyšší nároky má na Ca (30 – 50 kg) a Mg (15 – 30 kg). Pro čirok zatím nejsou registrovány v ČR žádné herbicidy, což je nutné a zároveň možné na základě novely zákona č.326/2004 Sb. urychleně doregistrovat. V Německu se v praxi nejčastěji používá pro preemergetní aplikaci Gardoprim plus Gold 500 SC v dávce 4 l/ha a pro postemergentní aplikaci (3 – 6 listů) Click 500 SC 1,5 l/ha + Outlook 1,2 l/ha.

Komentáře

Přidat komentář

© 2007 - 2011 EmTom, Graphics design Kublaychan
ZEA Sedmihorky, spol. s r.o. - Roudný 53
Hybridy kukuřice | Krmné směsi | Konzervanty | Osiva řepky | Mapa stránek