ZEA.cz Drátovec útočí
ZEA Kontakt
infolinka: 481 389 607
email: zea@zea.cz
Roudný 53, Karlovice
ZEA-LAND

ZEA Spojeni
ZEA Video
ZEA Co to je? Je to rostlina kukuřice a zároveň symbol činnosti Zea Sedmihorky, ve všech aspektech jejího užití – v agrotechnice pěstování, ve výrobě a konzervaci objemných krmiv, v produkci kukuřičného zrna, ve výživě hospodářských zvířat a v neposlední řadě i v průmyslovém užití biomasy na produkci energie.
ZEA Prodejna

Otevírací doba

Po–Pá
   9–16 hod.

Kontakty


ZEA Kdy to bude
ZEA očko

Drátovec útočí

21.7.2008
(kal) V posledních letech se stále častěji setkávám u našich zákazníků s méně častým škůdcem kukuřice – drátovcem. Jde o larvy brouků kovaříků (Agriotes sp.), kteří jsou sami o sobě neškodní. Dospělci jsou velcí 6 – 10 mm hnědé až černé barvy. Larvy jsou dlouhé až 25 mm, žlutohnědé až rezavé a silně sklerotizované.


Samičky kladou vajíčka v květnu až červenci do půdy. Přednostně si vybírají vlhké a husté porosty. Larvy zprvu ožírají semena a klíčící rostlinky, později přecházejí na kořeny a vlastně veškerou hmotu pod povrchem. Nadzemní části rostlin usychají, nebo dochází k různým deformacím.

Napadení je většinou ohniskové. Celkový vývoj trvá až 5 let. Kuklí se v půdě v červenci či srpnu. Zhruba po měsíci se líhnou brouci, kteří přezimují v půdě nebo vegetaci na povrchu. K chemické ochraně proti drátovcům se používají především mořidla a granulované insekticidy. K jejich výraznému omezení můžeme pomoci i agrotechnickými zásahy. Především jde o likvidaci plevelů a výdrolu. Po sklizni by měla následovat ihned podmítka a orba.

Komentáře

Přidat komentář

© 2007 - 2011 EmTom, Graphics design Kublaychan
ZEA Sedmihorky, spol. s r.o. - Roudný 53
Hybridy kukuřice | Krmné směsi | Konzervanty | Osiva řepky | Mapa stránek