ZEA.cz Hledáme šetrné herbicidy po vzejití kukuřice
ZEA Kontakt
infolinka: 481 389 607
email: zea@zea.cz
Roudný 53, Karlovice
ZEA-LAND

ZEA Spojeni
ZEA Video
ZEA Co to je? Je to rostlina kukuřice a zároveň symbol činnosti Zea Sedmihorky, ve všech aspektech jejího užití – v agrotechnice pěstování, ve výrobě a konzervaci objemných krmiv, v produkci kukuřičného zrna, ve výživě hospodářských zvířat a v neposlední řadě i v průmyslovém užití biomasy na produkci energie.
ZEA Prodejna

Otevírací doba

Po–Pá
   9–16 hod.

Kontakty


ZEA Kdy to bude
ZEA očko

Hledáme šetrné herbicidy po vzejití kukuřice

4.5.2012
(kal) Slovíčkem šetrné myslíme především takové, které vykazují co nejmenší fytotoxicitu pro kukuřici. Je bez diskuze, že hlavně díky novým ekologickým normám (především kvůli reziduím ve vodě) dochází k otočení poměru nových herbicidních přípravků preemergentních ve prospěch postemergentních, které mají z pravidla kratší reziduální účinek.


Postemergentní aplikace můžeme rozdělit do dvou skupin na časně postemergentní (CPOST či EPOST), kdy provádíme ošetření od vscházení až do 3. listu kukuřice a klasické postemergentní (POST), které by mělo být provedeno zpravidla nejpozději do 6. listu kukuřice.

Zároveň je však třeba si uvědomit, že kukuřice zakládá ve fázi 5.-8. listu palice. V tomto období se mimo jiné rozhoduje o počtu řad a zrn v řadě – tedy o tom, co budeme za pár měsíců sklízet. Rostlinky jsou v tuto dobu velmi citlivé na stres a proto vybírejte postemergentní přípravky zvláště pečlivě.

Za výhodné je považováno ošetření CPOST, neboť plevele jsou v tuto dobu v děložních či prvních pravých lístcích, takže ještě nebojují se vzcházející kukuřici o vodu a živiny a zároveň jsou většinou k přípravkům velmi citlivé a vyhneme se riziku jejich pozdější problematické účinnosti za sucha. Pokud na pozemku nemáme mnoho vytrvalých plevelů, mělo by být toto ošetření dostačující.

Naopak pokud víme, že se na pozemku vyskytují vytrvalé plevele ve větší míře je na místě klasické postemergentní ošetření. Zde však již podstupujeme riziko nižší účinnosti přípravků, které většinou dobře fungují do max. 8. listu u dvouděložných plevelů či do fáze odnožování u jednoděložných. Dalším problémem může být již zmiňované zvýšené riziko fytotoxicity, které je ovlivněno především účinnou látkou přípravku, ale svou roli zde sehrává i počasí či odrůdová citlivost.

Pro CPOST ošetření se z novějších přípravků jeví jako velmi dobré např. Adengo či Outlook – zvláště v kombinaci s Clickem či Callistem pro posílení účinku především na vydrol řepky.

Pro klasické postemergentní ošetření (mimo osvědčené přípravky Callisto, Milagro,…) se zdá z novinek zajímavým třeba přípravek Stellar či Elumis, na který může díky novému smáčedlu zapršet již 1 hodinu po aplikaci.

Komentáře

Přidat komentář

© 2007 - 2011 EmTom, Graphics design Kublaychan
ZEA Sedmihorky, spol. s r.o. - Roudný 53
Hybridy kukuřice | Krmné směsi | Konzervanty | Osiva řepky | Mapa stránek