ZEA.cz Jak na výdrol řepky v kukuřici?
ZEA Kontakt
infolinka: 481 389 607
email: zea@zea.cz
Roudný 53, Karlovice
ZEA-LAND

ZEA Spojeni
ZEA Video
ZEA Co to je? Je to rostlina kukuřice a zároveň symbol činnosti Zea Sedmihorky, ve všech aspektech jejího užití – v agrotechnice pěstování, ve výrobě a konzervaci objemných krmiv, v produkci kukuřičného zrna, ve výživě hospodářských zvířat a v neposlední řadě i v průmyslovém užití biomasy na produkci energie.
ZEA Prodejna

Otevírací doba

Po–Pá
   9–16 hod.

Kontakty


ZEA Kdy to bude
ZEA očko

Jak na výdrol řepky v kukuřici?

28.5.2009
Jak na výdrol řepky v kukuřici? (sre) Je známo, že semena řepky ze ztrát při sklizni, i když se správně provede podmítka, klíčí postupně po mnoho následujících let. Po řepce zpravidla následují obilniny, ve kterých je vzcházející výdrolová řepka efektivně a poměrně lacině hubena. Ale pokud přijde sled řepka, obilnina a následně kukuřice, potom se i vlivem zrušení triazinových herbicidů začíná stávat výdrol řepky v kukuřici velkým problémem.

Musíme si současně uvědomit, že pouze při 5 procentních ztrátách při sklizni řepky se do půdy dostane pouze při 3 tunovém výnosu na hektar okolo 150 kg semen, což je zhruba 40 krát více, než je výsevek při založení řepky. Dále si musíme říci, že jednoznačně z pohledu výnosu a fytotoxicity herbicidů na kukuřici, je nejlepší užívat jako základ preemergentní přípravky, tady po zasetí kukuřice a před vzejitím. Pokud v kostce shrneme účinnost těchto přípravků na likvidaci výdrolové řepky za dodržení základní podmínky u všech těchto přípravků tj. dávka aplikační kapaliny okolo 400 litrů/ha, musíme zkonstatovat, že slabou účinnost na výdrolovou řepku vykazují všechny kombinace ú.l. acetochlor a terbuthylazine popř. acetochlor a linuron- viz Obr 2. Naopak nejlepší účinnost vykazují kombinace metolachlor a mesotrione popř. acetochlor a mesotrione- viz Obr 3. Vůbec nejlepší účinnost na celou řadu plevelů včetně výdrolové řepky vykazuje trojkombinace ú.l. metolachlor a mesotrione a terbuthylazine (přípravek Lumax). Tyto výsledky účinnosti jsou pochopitelně prezentovány v registrovaných dávkách u jednotlivých přípravků.

Komentáře

Přidat komentář

© 2007 - 2011 EmTom, Graphics design Kublaychan
ZEA Sedmihorky, spol. s r.o. - Roudný 53
Hybridy kukuřice | Krmné směsi | Konzervanty | Osiva řepky | Mapa stránek