ZEA.cz Jak omezit divočáky v kukuřici?
ZEA Kontakt
infolinka: 481 389 607
email: zea@zea.cz
Roudný 53, Karlovice
ZEA-LAND

ZEA Spojeni
ZEA Video
ZEA Co to je? Je to rostlina kukuřice a zároveň symbol činnosti Zea Sedmihorky, ve všech aspektech jejího užití – v agrotechnice pěstování, ve výrobě a konzervaci objemných krmiv, v produkci kukuřičného zrna, ve výživě hospodářských zvířat a v neposlední řadě i v průmyslovém užití biomasy na produkci energie.
ZEA Prodejna

Otevírací doba

Po–Pá
   9–16 hod.

Kontakty


ZEA Kdy to bude
ZEA očko

Jak omezit divočáky v kukuřici?

29.9.2008
Prase divoké (sre) Kukuřice je s každým dalším rokem poškozována divočáky více a více. Základní příčinnou je „zestárnutí“ myslivců a celkově nedostatečná činnost všech myslivců. Zcela jinak tomu je v Agro Bílá a.s. na Liberecku, kde více jak 5 let uplatňují funkční systém regulace divokých prasat. Vedle užívaní odpuzovače Hukinol nejen v kukuřici nastolili systém „strážní služby“ jako na vojně, kdy na pojízdných posedech každý den dle rozpisu hlídkují myslivci.

Od letoška navíc vyseli v blízkosti posedů i na pár arech pokusy s velmi ranými hybridy kukuřice s cílem nalákat divočáky z velkých honů, kde je vyset hybrid okolo FAO 240, právě do dříve dozrávajích hybridů. Záměr zcela splnil očekávání. Divočáci dali přednost při dozrávání velmi raným hybridům, stáhli se z velkého pole z pozdnějším provozním hybridem. No a tím přišli před posedy, kde mohli být úspěšně sloveni. Před zhruba 6-7 lety měli běžně škody nejen na kukuřici kolem 25%. Poslední roky jsou škody minimální, na únosné mezi. „Duchovním otcem“ celého systému regulace je p. Novák, který je zároveň vedoucím rostlinné výroby a místopředsedou a.s. a současně aktivním myslivcem. Lze říci, že díky němu jsou spokojeni zemědělci i myslivci. Tímto jsou lidé kolem p. Nováka vzorem pro většinu zemědělců a myslivců v ČR. I výsledky ve výrobě kvalitní kukuřice pro skot jsou špičkové nejen v rámci Podještědí. Sklízí dozrávající klasy na zdravě zelené rostlině s výnosy silážní hmoty v rozmezí 44-55 t/ha. Těchto výsledků nedosahuje zhruba polovina podniků např. v Polabí, kde jsou rozhodně daleko příznivější podmínky pro pěstování. Je třeba zdůraznit, že vše je v lidech, neboli když dva dělají totéž, není to totéž.

Komentáře

Přidat komentář

© 2007 - 2011 EmTom, Graphics design Kublaychan
ZEA Sedmihorky, spol. s r.o. - Roudný 53
Hybridy kukuřice | Krmné směsi | Konzervanty | Osiva řepky | Mapa stránek