ZEA.cz Jsou při vzrůstu cen surovin bioplynové stanice rentabilní?
ZEA Kontakt
infolinka: 481 389 607
email: zea@zea.cz
Roudný 53, Karlovice
ZEA-LAND

ZEA Spojeni
ZEA Video
ZEA Co to je? Je to rostlina kukuřice a zároveň symbol činnosti Zea Sedmihorky, ve všech aspektech jejího užití – v agrotechnice pěstování, ve výrobě a konzervaci objemných krmiv, v produkci kukuřičného zrna, ve výživě hospodářských zvířat a v neposlední řadě i v průmyslovém užití biomasy na produkci energie.
ZEA Prodejna

Otevírací doba

Po–Pá
   9–16 hod.

Kontakty


ZEA Kdy to bude
ZEA očko

Jsou při vzrůstu cen surovin bioplynové stanice rentabilní?

10.2.2008
Ing. Paproth (sre) Odpověď a stanoviska na tuto otázku přijel objasnit soudní a odborný znalec s 18-ti letou praxí v oblasti bioplynu ing. Paproth ze SRN na 21.ZEA-Hovory. Poukázal i na časté chyby při provozu zvláště zemědělských bioplynových stanic a doporučil efektivní systém.Ing. Paproth seznámil přítomné jednak se současnou ekonomikou zemědělských bioplynových stanic v Německu, kdy současné vysoké ceny řady vstupních surovin plně odkryly pravou ekonomiku. Lze říci, že 30% stanic plně vydělává, 30% vydělává na splátky úvěrů a 30% prodělává. V té souvislosti uvedl řadu rezerv, které v ekonomice bioplynových stanic jsou. Pouze 50% stanic využívá „odpadní“ teplo, kterého je zhruba 40% celkové vyrobené energie. Dále jsou velké rezervy v harmonické výživě a kvalitě surovin. Musí být každodenně používány kvalitní nezávadné suroviny bez inhibičních látek - toxiny, dezinfekční látky, zemina apod. Zároveň je ideální skloubit např. kukuřičnou siláž s vhodnými odpady - kejda, zbytky z kuchyní, z potravinářství. Nevhodné jsou fekálie a různorodé neprověřené odpady. Kukuřici by si měl v převaze napěstovat vlastník bioplynky sám a co nejblíže stanici, aby eliminoval meziroční výkyvy cen. Rozhodně není dobré šetřit na řídících a záznamových zařízeních, které často včas upozorní na zhoršenou fermentaci a tím výrazně eliminují případné ekonomické ztráty.

Poslední zkušenosti zvláště z Německa ukazují na potřebu výrazně zvýšit kvalitu kukuřičné siláže, která by měla být pěstována, sklízena a skladována podle podobných principů jako siláž pro dojnice. Rozhodně nám ekonomiku bioplynky neudělá naplesnivělá siláž z přeschlého a lignifikovaného porostu. Na druhou stranu nám ze siláže nesmí vytékat silážní šťáva. Často je slabým článkem vedoucí pracovník, který má pouze jakýsi 14-ti denní kurz na obsluhu bioplynky. Na tento post jsou však třeba však podstatně hlubší znalosti. Dále 70% zemědělských bioplynek není starších než 3 roky, nejsou tedy tak velké zkušenosti jako u odpadových bioplynek, které mají více jak 60-ti letou historii a zkušenosti. Pan Paproth na základě svých 18-ti letých zkušeností v oblasti bioplynu vyjádřil názor, že pokud zkušený člověk povede biolynku a použije kvalitní kukuřičnou siláž v kombinaci s kejdou, odpady z kuchyní apod. a současně si hmotu vypěstuje sám a využije alespoň 50% odpadního tepla, tak i při dnešních cenách kukuřičné siláže na úrovni 32 EUR/t, bude provoz této stanice plně rentabilní. Uvedl též zajímavý příměr, že úroveň poznání ohledně zemědělských bioplynek z pohledu výtěžnosti energie je asi takový, jako poznání automobilů v roce 1920! Na závěr pan Paproth nabídl své služby pro rozvoj bioplynu v ČR.

Komentáře

Přidat komentář

© 2007 - 2011 EmTom, Graphics design Kublaychan
ZEA Sedmihorky, spol. s r.o. - Roudný 53
Hybridy kukuřice | Krmné směsi | Konzervanty | Osiva řepky | Mapa stránek