ZEA.cz LKS v Dolanech
ZEA Kontakt
infolinka: 481 389 607
email: zea@zea.cz
Roudný 53, Karlovice
ZEA-LAND

ZEA Spojeni
ZEA Video
ZEA Co to je? Je to rostlina kukuřice a zároveň symbol činnosti Zea Sedmihorky, ve všech aspektech jejího užití – v agrotechnice pěstování, ve výrobě a konzervaci objemných krmiv, v produkci kukuřičného zrna, ve výživě hospodářských zvířat a v neposlední řadě i v průmyslovém užití biomasy na produkci energie.
ZEA Prodejna

Otevírací doba

Po–Pá
   9–16 hod.

Kontakty


ZEA Kdy to bude
ZEA očko

LKS v Dolanech

2.2.2009
LKS v Dolanech (tom) V Zemědělském družstvu Dolany na Náchodsku cíleně pěstují a sklízí kukuřici na LKS již 10 let. Důvodů, proč se zrovna rozhodli pro krmivo typu LKS bylo několik. Především potřebovali v krmných dávkách nahradit drahou, acidózní energii na bázi cereálního škrobu, energií levnější a pro bachor zdravější. Suché kukuřičné zrno je velice vhodné, ale sušením se stává velice drahé, proto nevhodné.

Koncentrace energie v LKS v Dolanech na vybraných hybridech KWS(dříve Diana, Leman, Romario, Menuet, Gavott ) je po celé období mezi 7,9 – 8,1 NEL, obsah vlákniny je pod 10 % a výnosy LKS v Dolanech se pohybují v rozmezí 16 – 18, ale také 20 tun z hektaru. Tvrzení, že LKS je z hlediska plísní problematickým krmivem platí pouze pro LKS vyrobené z nevhodných hybridů, sklizených řezačkou s opotřebovaným corn crackerem, špatně zvoleným způsobem konzervace a také i následným nevhodným způsobem zkrmování LKS.

LKS v roce 2009 budou v Dolanech sklízet z porostů hybridu Ronaldinio, se kterým jsou v Dolanech spokojeni, neboť v roce 2008 i na horších pozemcích dosáhli výnosu u Ronaldinia 17,5 tuny.

LKS v Dolanech sklízí vlastní řezačkou vybavenou kvalitním adaptérem na odlamování palic a podrcení zbytku rostlin, vybavenou drhlíkovým dnem a corn crackerem pro perfektní našrotování palic.

Předpokladem úspěchu je vytěsnění vzduchu z navrstvené hmoty a kvalitně provedena konzervace hmoty. U krmiva LKS v případě probiotické konzervace je nutné použít přípravek s protiplísňovým účinkem. V Dolanech konzervují LKS v posledních letech přípravkem LALSIL MS01.

Problémem v minulých letech v Dolanech byla vrstva pod plachtou. Tato vrstva vykazovala vždy určitý stupeň zaplísnění a bylo nutné ji skrývat. Vždy se jedná o ekonomickou ztrátu. Při výšce vrstvy 20 cm se jedná o 1,5 metráku LKS z 1 m2. Při ceně 150 Kč za 1 q LKS se jedná o ztrátu 225 Kč z 1 m2 jenom na krmivu. Krmivo pod zaplísněnou vrstvou vypadá na první pohled dobře, ale rozborem je možno zjistit snížení koncentrace NEL, ale hlavně zvýšení obsahu toxínů a tím zhoršení hygieny krmiva. Proč vyhazovat neustále peníze? V loňském roce v Dolanech ošetřili vrstvu pod plachtou nástřikem přípravku ZEACID neseným postřikovačem.

To co od ZEACIDu očekávali, se jim podařilo. Povrchová vrstva je bez zaplísnění, nemusí skrývat nic.

Investice do nákupu postřikovače a ošetření povrchové vrstvy nejsou vyhozené peníze. O tom se přesvědčila řada našich zákazníků – Nahořanská a.s., ZD Bašnice, Zeas Podhorní Újezd, ZD Nechanice, Agro Bystřice, Zevas Vraclav, Rolnická a.s. Králíky,Zem.a.s. Nový Bydžov, Kunvaldská a.s.,ZAS Mlázovice , Perseus Běchary a.s. ……

LKS v Dolanech je podle Ing. Aleše Vodičky, hlavního zootechnika, krmivem kvalitním, bez plísní, vysoce koncentrovaným a levným. Proto od něj neustoupí.

LKS je řešení, jak levně, zdravě zvýšit užitkovost a snížit náklady na litr mléka.

Komentáře

Přidat komentář

© 2007 - 2011 EmTom, Graphics design Kublaychan
ZEA Sedmihorky, spol. s r.o. - Roudný 53
Hybridy kukuřice | Krmné směsi | Konzervanty | Osiva řepky | Mapa stránek