ZEA.cz Mulčování kukuřičného strniště
ZEA Kontakt
infolinka: 481 389 607
email: zea@zea.cz
Roudný 53, Karlovice
ZEA-LAND

ZEA Spojeni
ZEA Video
ZEA Co to je? Je to rostlina kukuřice a zároveň symbol činnosti Zea Sedmihorky, ve všech aspektech jejího užití – v agrotechnice pěstování, ve výrobě a konzervaci objemných krmiv, v produkci kukuřičného zrna, ve výživě hospodářských zvířat a v neposlední řadě i v průmyslovém užití biomasy na produkci energie.
ZEA Prodejna

Otevírací doba

Po–Pá
   9–16 hod.

Kontakty


ZEA Kdy to bude
ZEA očko

Mulčování kukuřičného strniště

1.10.2008
(tom) V porostech kukuřice napadených zavíječem kukuřičným, které jsme neošetřili chemicky nebo se chemické ošetření nepovedlo (špatně stanovený termín aplikace, použitý méně účinný insekticid a malá dávka vody) se larvičky se zažraly do stonku a začínají páchat škody. V první fázi se stonkem prožírají vzhůru až do laty, kde se živí pylem. Larvy pak cestují stonkem směrem dolu, zeslabují rostliny a zažírají se do palic. Z palic pak larvy cestují stonkem směrem k bázi rostliny, kde pak přezimují.

Při sklizni zrnové kukuřice musí být kombajny vybavené kvalitním adaptérem, který rozdrtí kukuřičné stonky na co nejmenší částice.

Při sklizni kukuřice na LKS dnešní adaptery pracují velice precizně.

Posklizňové zbytky je potřeba mulčovat - naštípat a následně kvalitně zapravit do země, nejlépe orbou. Značná část larev je mechanicky zničena, ale především rozbitím budky neumožníme larvám poklidně přezimovat a dokončit celý vývojový cyklus. Zmulčovat strniště je dobré také po sklizni kukuřice na LKS, vlhké zrno a siláž. Likvidace strniště nám usnadní i kvalitní následné operace. Pokud toto neprovedeme, vytvoříme housenkám dobré podmínky pro jejich přezimování.

Zvládnutý insekticidní zásah, pěstování GMO odrůd, využití biologického boje pomocí dravé vosičky, mulčování posklizňových zbytku a následné kvalitní zapravení zbytků rostlin velice významně omezí zavíječe kukuřičného.

Komentáře

Přidat komentář

© 2007 - 2011 EmTom, Graphics design Kublaychan
ZEA Sedmihorky, spol. s r.o. - Roudný 53
Hybridy kukuřice | Krmné směsi | Konzervanty | Osiva řepky | Mapa stránek