ZEA.cz Nároky na kvalitu a konzervaci kukuřičné siláže na bioplyn
ZEA Kontakt
infolinka: 481 389 607
email: zea@zea.cz
Roudný 53, Karlovice
ZEA-LAND

ZEA Spojeni
ZEA Video
ZEA Co to je? Je to rostlina kukuřice a zároveň symbol činnosti Zea Sedmihorky, ve všech aspektech jejího užití – v agrotechnice pěstování, ve výrobě a konzervaci objemných krmiv, v produkci kukuřičného zrna, ve výživě hospodářských zvířat a v neposlední řadě i v průmyslovém užití biomasy na produkci energie.
ZEA Prodejna

Otevírací doba

Po–Pá
   9–16 hod.

Kontakty


ZEA Kdy to bude
ZEA očko

Nároky na kvalitu a konzervaci kukuřičné siláže na bioplyn

7.2.2008
Kukuřičná siláž pro bioplynku (sre) Poslední zkušenosti zvláště z Německa ukazují na potřebu výrazně zvýšit kvalitu kukuřičné siláže, která by měla být pěstována, sklízena a skladována podle podobných principů, jako siláž pro dojnice. Rozhodně nám ekonomiku bioplynky nám neudělá naplesnivělá siláž z přeschlého a lignifikovaného porostu. Na druhou stranu nám nesmí ze siláže vytékat silážní šťáva.

Často slyšíme názor, že stačí užít laciný hybrid, hodně nahnojit dusíkem, nasít hustě na 100 tisíc jedinců, nemusí se užít silážní konzervanty, a zakrytí siláže na jámě není nutné. Tento názor je přesně to, co se v žádném případě nemá dělat, je to cesta do bankrotu. I v ČR je několik zemědělských bioplynek, které mají maximální kvalitu surovin na prvním místě a výsledky provozu potvrzují vysokou ekonomiku. Zkráceně řečeno: siláž pro bioplynku musí být ze zelených rostlin, palice jsou důležitým zdrojem sušiny, aby nám netekla šťáva a zároveň škrob je dobrým zdrojem energie pro metan. Porost nesmí být zatížen toxiny zvláště vlivem zavíječe. Při sklizni se řezanka zkracuje na 4-6 mm, aby byla větší a rychlejší výtěžnost metanu. Pokud ovšem budou palice (zrno) ještě mléčné, při této řezance budou obrovské ztráty živin unikem silážních šťáv. Při sklizni je nutné aplikovat vhodné silážní přípravky např. Lalsil Gaz s bakteriemi, které zvyšují množství žádoucí kyseliny octové. Ta snižuje ztráty při odběru siláže z jáma a zvyšuje výtěžnost metanu. Při „krmení“ bioplynky je nutné zvýšit využití organické hmoty enzymaticky např. přípravkem Anta ferm BG. Bližší popis těchto přípravků je v sekci Konzervanty. Kromě kvalitního dusání hmoty při silážování je samozřejmostí kvalitní zakrytí systémem dvou plachet.

Základní požadavky na kukuřičnou siláž pro výrobu bioplynu: Vliv zaplísnění na tvorbu bioplynu
  • Sklizeň zásadně zdravých, zelených a nepřemrzlých rostlin
  • Sušina hmoty siláže 28 – 32 %
  • Co nejnižší obsah plísní a toxinů = vyšší produkce metanu
  • Bezchybná konzervace = více energie = více metanu
  • Stabilní a vyrovnaná celoroční kvalita siláže
  • Rezerva siláže = pravidelný přísun hmoty do fermentoru

Komentáře

Přidat komentář

© 2007 - 2011 EmTom, Graphics design Kublaychan
ZEA Sedmihorky, spol. s r.o. - Roudný 53
Hybridy kukuřice | Krmné směsi | Konzervanty | Osiva řepky | Mapa stránek