ZEA.cz Největší bioplynka ve středních Čechách funguje
ZEA Kontakt
infolinka: 481 389 607
email: zea@zea.cz
Roudný 53, Karlovice
ZEA-LAND

ZEA Spojeni
ZEA Video
ZEA Co to je? Je to rostlina kukuřice a zároveň symbol činnosti Zea Sedmihorky, ve všech aspektech jejího užití – v agrotechnice pěstování, ve výrobě a konzervaci objemných krmiv, v produkci kukuřičného zrna, ve výživě hospodářských zvířat a v neposlední řadě i v průmyslovém užití biomasy na produkci energie.
ZEA Prodejna

Otevírací doba

Po–Pá
   9–16 hod.

Kontakty


ZEA Kdy to bude
ZEA očko

Největší bioplynka ve středních Čechách funguje

22.12.2009
Valovice (sre) Zemědělské společnosti Skalsko a Bukovno na Mladoboleslavsku již rok úspěšně provozují bioplynovou stanici ve Valovicích. Stanice má výkon 1 MW elektrické energie. Základem „výživy“ stanice jsou siláže kukuřice KWS a kejda prasat.Jde o technologii německé firmy Envitec. Mezi zajímavosti patří i to, že část odpadního tepla je využita na elektřinu. Kdežto v řadě bioplynových stanic v Evropě je všechno teplo nebo podstatná část vypouštěna ztrátově do ovzduší. V těchto případech je tato ztráta významná, neboť zhruba 50% energie vytvořené v bioplynových stanicích je v podobě tepla. Toto ale, jak bylo řečeno, není případ stanice ve Valovicích. K dalším přednostem této stanice patří výjimečnost technologie Envitec, kdy stanice je „krmena“ každou hodinu. Tím je dosaženo mimo jiné velké plynulosti tvorby bioplynu a následně velké účinnosti a efektivnosti.

Hlavním zdrojem energie pro bioplynovou stanici je kukuřičná siláž. V drtivé převaze jsou při výrobě využívány speciální hybridy kukuřice KWS- Atletico a KWS 5133 Eco. Tyto hybridy zajišťují v provozních podmínkách jednak výnosy kvalitní silážní hmoty v rozmezí 54 až 60 tun při průměrné 32%ní sušině. Současně jak na základě předchozích rozborů na laboratorních fermentorech, tak v současnosti v provozu ve Valovicích vykazují tyto hybridy pomalejší postup lignifikace silážní hmoty oproti klasickým hybridům kukuřice a tím je zajištěna vyšší tvorba bioplynu z jednotky silážní hmoty. Ročně spotřebuje stanice ve Valovicích okolo 14 000 tun kukuřičné siláže.

Komentáře

Přidat komentář

© 2007 - 2011 EmTom, Graphics design Kublaychan
ZEA Sedmihorky, spol. s r.o. - Roudný 53
Hybridy kukuřice | Krmné směsi | Konzervanty | Osiva řepky | Mapa stránek