ZEA.cz Poškození rostlin kukuřice při vzcházení
ZEA Kontakt
infolinka: 481 389 607
email: zea@zea.cz
Roudný 53, Karlovice
ZEA-LAND

ZEA Spojeni
ZEA Video
ZEA Co to je? Je to rostlina kukuřice a zároveň symbol činnosti Zea Sedmihorky, ve všech aspektech jejího užití – v agrotechnice pěstování, ve výrobě a konzervaci objemných krmiv, v produkci kukuřičného zrna, ve výživě hospodářských zvířat a v neposlední řadě i v průmyslovém užití biomasy na produkci energie.
ZEA Prodejna

Otevírací doba

Po–Pá
   9–16 hod.

Kontakty


ZEA Kdy to bude
ZEA očko

Poškození rostlin kukuřice při vzcházení

20.5.2008
Kukuřičné pole napadené drátovcem (bum) Drátovci - larvy kovaříků napadají klíčící semena a vzcházejíci rostliny, v porostu se objevují mezery, chřadnoucí rostliny s poškozenými kořeny a bázemi stébel. Takové rostliny postupně hynou. Drátovci se vyvíjejí 2-4 roky v závislosti na potravních podmínkách a to především v porostech víceletých pícnin nebo v lučních porostech.


Problém nastává po zrušení takových porostů – po zaorání – a to především v druhém roce, kdy dojde k již k rozkladu původních živných rostlin a úbytku organické hmoty a tím i zdroje potravy pro drátovce. Část larev uhyne a ty které přežijí napadají novou kulturu.

Ochrana

Osevní postup nebo insekticidní moření, které má přiznivý vliv na vývoj rostlin a ochrání je i před jinými škůdci. Moření je prováděno přípravkem Gaucho – náklad na na namoření osiva na 1ha je cca. 1200 Kč. Vynaložená investice se vrátí ve vyrovnaném porostu a vyšším výnosu.

Rostliny kukuřice napadá první generace Bzunky ječné – polyfágní škůdce napadající celou škálu kulturních rostlin. Samičky kladou vajíčka na spodní stranu listů nebo na bázi mladých rostlin do vývojové fáze cca 3 listů. Od pěti listu již není kukuřice pro bzunku atraktivní. Larvy poškozují žírem – skeletováním většinou listy v podélném směru mezi žilnatinou a listy se karbatí nebo třepí pokud je žír ve vrcholové části listu. V případě poškození vzrostného vrcholu jsou listy stočené a dělají dojem slepených, na bázi rostlin dochází k tvorbě bočních odnoží a znehodnocení rostlin. Jako práh škodjivosti se udává při nakladení 6 vajíček na 10 rostlinách. Větší škody se vyskytují v letech s teplým počasím a mírnou vlhkostí.

Komentáře

Přidat komentář

© 2007 - 2011 EmTom, Graphics design Kublaychan
ZEA Sedmihorky, spol. s r.o. - Roudný 53
Hybridy kukuřice | Krmné směsi | Konzervanty | Osiva řepky | Mapa stránek