ZEA.cz Postřehy z konference Kukuřice v praxi 2009
ZEA Kontakt
infolinka: 481 389 607
email: zea@zea.cz
Roudný 53, Karlovice
ZEA-LAND

ZEA Spojeni
ZEA Video
ZEA Co to je? Je to rostlina kukuřice a zároveň symbol činnosti Zea Sedmihorky, ve všech aspektech jejího užití – v agrotechnice pěstování, ve výrobě a konzervaci objemných krmiv, v produkci kukuřičného zrna, ve výživě hospodářských zvířat a v neposlední řadě i v průmyslovém užití biomasy na produkci energie.
ZEA Prodejna

Otevírací doba

Po–Pá
   9–16 hod.

Kontakty


ZEA Kdy to bude
ZEA očko

Postřehy z konference Kukuřice v praxi 2009

29.1.2009
(chu) Jako každý rok, tak i letos pořádá firma KWS Osiva ve spolupráci s Mendelovou univerzitou v Brně konferenci: Kukuřice v praxi 2009, kde se řeší spousta aktuálních témat. Z mého pohledu byla jedna z nejzajímavějších přednáška Doc.Ing.Tomáše Lošáka, Ph.D. na téma: Efektivní využití statkových hnojiv ve výživě kukuřice a já se Vám tuto přednášku pokusím opravdu ve stručnosti přiblížit se zaměřením hlavně na kejdu.

I když je kořenový systém kukuřice hodně rozvinutý a dokáže si velmi dobře osvojovat živiny i z méně přístupných forem, je třeba se zamyslet (při aktuálních cenách průmyslových hnojiv) nad tím, jak co nejefektivněji využít statková hnojiva samozřejmě pokud je máme, nebo pokud jsme si je schopni nějakým způsobem opatřit. V praxi jsou již vyzkoušeny silážní hybridy (Menuet, Kosinus, Kipous a další), které velmi dobře reagují na přihnojení organickými hnojivy hlavně kejdou. Z posledních výzkumů nejlépe vychází rozdělení dávky kejdy na 2 až 3 aplikace, kde samozřejmě počítáme s podzimní aplikací na slámu (ideální je aplikace 8-10 kg N na 1 t slámy), případně jarní předseťovou aplikací a potom meziřádkovou aplikací mezi 30-80cm výšky porostu kukuřice. Při aplikaci kejdy na povrch orné půdy nesmíme opomenout zapravení nejpozději do 24 hodin (výjimka platí samozřejmě u řádkového přihnojování porostů hadicovými aplikátory).

Ztráty N-NH4+ Podmínky aplikace
Označení %
Nízké 5 Nízké teploty (okolo 0 °C), aplikace na povrch a
okamžité zapravení či aplikace do půdy
Střední 15-30 Teploty kolem 10 °C, aplikace na povrch a pozdní zapravení
Vysoké 30-60 Teploty kolem 20 °C, aplikace na povrch a pozdní zapravení

V dnešní době se najdou zemědělské podniky, které řeší pěstování silážní a bioplynové kukuřice vyloženě jen na kejdě. Jako příklad lze uvést např.: bioplynový pokus zemědělského společnosti ZEVAS Vraclav (okr.UO), kde nejlepší materiály (Atletico, Lucatoni, KXA 728) dosahovali výnosu v zelené hmotě (při sušině 29-33%) i přes 60 t hmoty z hektaru.

Komentáře

Aplikace statkových hnojiv
napsal 2.3.2009 08:51 uživatel Petr [neregistrovaný]
Opravdu stručné, nenašel jsem v textu nic nového, co by tu už nikdo dříve nevymyslel..

Přidat komentář

© 2007 - 2011 EmTom, Graphics design Kublaychan
ZEA Sedmihorky, spol. s r.o. - Roudný 53
Hybridy kukuřice | Krmné směsi | Konzervanty | Osiva řepky | Mapa stránek