ZEA.cz Pozor na pojezdovou rychlost při setí kukuřice
ZEA Kontakt
infolinka: 481 389 607
email: zea@zea.cz
Roudný 53, Karlovice
ZEA-LAND

ZEA Spojeni
ZEA Video
ZEA Co to je? Je to rostlina kukuřice a zároveň symbol činnosti Zea Sedmihorky, ve všech aspektech jejího užití – v agrotechnice pěstování, ve výrobě a konzervaci objemných krmiv, v produkci kukuřičného zrna, ve výživě hospodářských zvířat a v neposlední řadě i v průmyslovém užití biomasy na produkci energie.
ZEA Prodejna

Otevírací doba

Po–Pá
   9–16 hod.

Kontakty


ZEA Kdy to bude
ZEA očko

Pozor na pojezdovou rychlost při setí kukuřice

19.4.2010
Pozor na pojezdovou rychlost při setí kukuřice (val) Zdánlivá drobnost, nedodržování pojezdové rychlosti při setí kukuřice, může znamenat podstatné snížení kvality a výnosu siláže i zrna. Snížení kvality a výnosu zapříčiní prudký nárůst nákladů na tyto produkty. Osivo kukuřice musí být rovnoměrně uloženo nejen co do vzdálenosti, ale i co do hloubky.

Kvalitně zasít, neznamená jen přesně rozmístit osivo v řádku. Kukuřice, tak jako každá rostlina, k tomu aby vzešla, a dále rostla, potřebuje především vodu, teplo a vzduch (obr .1).

I na dobře připraveném poli, které tyto podmínky splňuje, se nemusí podařit dobře zasít. Je to proto, že mnohdy vlastně vytváříme seťové lůžko zbytečně, protože ukládané osivo se do lůžka vůbec nedostane a pokusy o zvýšení hloubky setí jsou neúspěšné. Příčiny jsou především v opotřebování secích botek u strojů s radličkovými botkami a ve vysoké pojezdové rychlosti při setí (obr.2).

Neuložení zrn do vytvořeného lůžka (dle nastavení hloubky setí) (obr.3) způsobí nerovnoměrné vzcházení (obr. 4 ). Pozdě vzešlé rostliny samozřejmě začínají mnohem později kvést, bývá mnohem horší opylení, později dozrávají a jsou příčinou výrazně snížené produkce a prudkého zvýšení nákladů na siláž i zrno (obr 5 ). Kukuřičná siláž je pouze jedním z komponentů krmné dávky pro dojnice. Její cena, velmi často negativně ovlivněná nesmyslným spěchem při setí , může zvýšit náklady na litr mléka až o 80 haléřů na jeden litr (obr.6).

Komentáře

Přidat komentář

© 2007 - 2011 EmTom, Graphics design Kublaychan
ZEA Sedmihorky, spol. s r.o. - Roudný 53
Hybridy kukuřice | Krmné směsi | Konzervanty | Osiva řepky | Mapa stránek