ZEA.cz Přesné setí kukuřice je základ pro využití genetického potenciálu nejnovějších hybridů!
ZEA Kontakt
infolinka: 481 389 607
email: zea@zea.cz
Roudný 53, Karlovice
ZEA-LAND

ZEA Spojeni
ZEA Video
ZEA Co to je? Je to rostlina kukuřice a zároveň symbol činnosti Zea Sedmihorky, ve všech aspektech jejího užití – v agrotechnice pěstování, ve výrobě a konzervaci objemných krmiv, v produkci kukuřičného zrna, ve výživě hospodářských zvířat a v neposlední řadě i v průmyslovém užití biomasy na produkci energie.
ZEA Prodejna

Otevírací doba

Po–Pá
   9–16 hod.

Kontakty


ZEA Kdy to bude
ZEA očko

Přesné setí kukuřice je základ pro využití genetického potenciálu nejnovějších hybridů!

27.5.2008
(chu) „Jak zaseješ, tak taky sklidíš!“, toto velmi známé pořekadlo platí dvojnásob u všech jařin, samozřejmě nevyjímaje kukuřici. Šlechtění kukuřice udělalo v posledních letech veliký krok kupředu.

Abychom ale mohli co nejlépe využít genetický potenciál hybridů, je potřeba zaset včas přesným secím strojem (viz. obr. 1), do předem připravené země a využít dostatek vláhy v dolní, nezkypřené vrstvě. Základem všeho je hloubka setí. V letošním roce bylo relativně chladné jaro, a tak většinou postačil výsev do 5 cm (viz obr.2), narozdíl od roku loňského, kdy se selo podstatně hlouběji. V žádném případě nesmíme opomenout rovnoměrné rozložení semen v řádku. Tento problém většinou nastává u porostů setých službami. Je třeba si uvědomit, že služba není od toho, aby lámala denní rekordy v hektarech za každou cenu, vždyť vy ji platíte a chcete tedy co nelépe založený porost a tudíž i co nejlepší podmínky pro výnos. Optimální secí rychlost se pohybuje okolo 7 km/hod.!!! Kukuřice nemá odnožovací schopnost jako ostatní obiloviny, a proto každá rostlina potřebuje svůj prostor ke zdárnému růstu. Rozhodující je i osvětlení listu pod palicí. Pokud rostliny nemají světlo, tak si konkurují navzájem a dochází většinou ke snížení výnosu, zvýšení vlhkosti u zrnových kukuřic a snížení obsahu škrobu u kukuřic silážních.

Závěrem lze konstatovat, že nevyrovnané porosty nelze už nijak napravit a v těch nejhorších případech mohou nastat ztráty ve výnosu až okolo 30% oproti optimu.

Komentáře

Přidat komentář

© 2007 - 2011 EmTom, Graphics design Kublaychan
ZEA Sedmihorky, spol. s r.o. - Roudný 53
Hybridy kukuřice | Krmné směsi | Konzervanty | Osiva řepky | Mapa stránek