ZEA.cz Přesný secí stroj kukuřice z Běloruska
ZEA Kontakt
infolinka: 481 389 607
email: zea@zea.cz
Roudný 53, Karlovice
ZEA-LAND

ZEA Spojeni
ZEA Video
ZEA Co to je? Je to rostlina kukuřice a zároveň symbol činnosti Zea Sedmihorky, ve všech aspektech jejího užití – v agrotechnice pěstování, ve výrobě a konzervaci objemných krmiv, v produkci kukuřičného zrna, ve výživě hospodářských zvířat a v neposlední řadě i v průmyslovém užití biomasy na produkci energie.
ZEA Prodejna

Otevírací doba

Po–Pá
   9–16 hod.

Kontakty


ZEA Kdy to bude
ZEA očko

Přesný secí stroj kukuřice z Běloruska

2.4.2013
Přesný secí stroj kukuřice z Běloruska (kal) Ve firmě Agrofarm Konopík a syn hospodařící na Domažlicku používají již několik sezón v Česku unikátní sečku kukuřice z Běloruska. Jedná se o osmiřádkovou přesnou polotaženou (dvě opěrná dvoukola) pneumatickou sečku VEGA-8 jejímž výrobcem je Czervona Zirka a.s. Krivohrad (Bělorusko).


Výsevní sekce začíná radličkou nebo rozhazovacím válcem – obojí slouží k odhození kamenů, aby se zabránilo případnému poškození gumového kopírovacího válce, jehož střed je kovový na rozdíl od většiny přesných seček, kde je střed kopírovacích válců plastový a bývá velmi často poškozený právě od kamenů. Samotné výsevní ústrojí může být opět radličkové či diskové. Výsevní kotouče jsou nerezové, zbytek ústrojí je hliníkový.

Zásobníky na osivo vystačí v průměru na 14-15 hektarů dle kalibrace zrna. Výsevek se nastavuje záměnou ozubených kol. Základní nastavení šířky meziřádků je 70 cm (lze až 76 cm). Doporučená rychlost setí je do 8 km/hod.

Pro přihnojení pod patu je sečka osazena čtyřmi zásobníky na hnojivo – každý o objemu 220 litrů, což např. při dávce Amofosu 80 kg/ha vystačí k osetí deseti hektarů. Přihnojovací ústrojí je šnekové. Dávka se mění rychlostí otáčení šneku a lze ji nastavit v rozmezí od 24 do 250 kg/ha. Údajně lze tímto ústrojím přihnojovat i práškovými hnojivy.

Kromě kukuřice lze použít sečku i k výsevu čiroku, cukrovky, slunečnice, bobu či sóji.

Jak mi řekl pan Konopík, jejich sečka má výrobní číslo 2, takže se jedná o jakýsi prototyp a přiznal, že si na ní museli udělat několik drobných úprav (přidat podložky, dát silnější pružiny,…) nákladově v řádu několika stokorun. Přesto jsou se sečkou spokojeni a tvrdí, že mají za málo peněz hodně muziky.

Vždyť nová osmiřádková sečka stojí v základu 600 000,- korun. V plné výbavě (počítač, přihnojení,…) pak vyjde na zhruba 750 000,-.

Pokud bude zájem je pan Konopík ochotný podat k sečce jakékoli podrobnosti. O kontakt si můžete napsat zde do komentáře k článku.

Komentáře

Přidat komentář

© 2007 - 2011 EmTom, Graphics design Kublaychan
ZEA Sedmihorky, spol. s r.o. - Roudný 53
Hybridy kukuřice | Krmné směsi | Konzervanty | Osiva řepky | Mapa stránek