ZEA.cz Proč mořit kukuřici přípravkem Poncho?
ZEA Kontakt
infolinka: 481 389 607
email: zea@zea.cz
Roudný 53, Karlovice
ZEA-LAND

ZEA Spojeni
ZEA Video
ZEA Co to je? Je to rostlina kukuřice a zároveň symbol činnosti Zea Sedmihorky, ve všech aspektech jejího užití – v agrotechnice pěstování, ve výrobě a konzervaci objemných krmiv, v produkci kukuřičného zrna, ve výživě hospodářských zvířat a v neposlední řadě i v průmyslovém užití biomasy na produkci energie.
ZEA Prodejna

Otevírací doba

Po–Pá
   9–16 hod.

Kontakty


ZEA Kdy to bude
ZEA očko

Proč mořit kukuřici přípravkem Poncho?

25.2.2013
Proč mořit kukuřici přípravkem Poncho? (kne) S rozšířením škůdce bázlivce kukuřičného (Diabrotica virgifera virgifera) do některých oblastí ČR, přišla i potřeba účinného mořidla, které by spolehlivě likvidovalo larvy tohoto škůdce. Tímto mořidlem se jeví Poncho 600 FS. Účinnou látkou je zde clothianidin ze skupiny neonikotinoidů.

Látka tvoří okolo kořenů v půdě ochranou zónu, ale vstupuje i do nadzemní části rostlin. Tím chrání kukuřici proti bázlivci a drátovcům, ale i listovému škůdci – bzunce ječné. Pokud nám zvláště drátovci poškodí vzcházející porost, dochází k úbytku jedinců a následně snížení výnosu kukuřice o 20% i více. Vyjádříme-li tento propad v dnešních cenách zrna nebo siláže, může to být i 10 tis. na hektar. Návratnost investice (cca 1000 Kč/1ha) do moření Ponchem je tedy nepochybná! Dalším důvodem proč insekticidně mořit, je nařízení SRS, kde je pěstitel v tzv. nárazníkové zóně výskytu bázlivce kukuřičného povinen při pěstování kukuřice po sobě použít osivo mořené Ponchem, nebo provést insekticidní ochranu proti dospělcům. V roce 2013 platí nařízení v okresech Benešov, Beroun, Český Krumlov, Jičín, Kladno, Klatovy, Mělník, Mladá Boleslav, Náchod, Nymburk, Písek, Praha hl. m., Praha-východ, Praha-západ, Prachatice, Příbram, Semily, Strakonice, Tábor, Trutnov a některých K.Ú. v okresech Domažlice a Rakovník. Viz: Nařízení č.j.: SRS 003490/2013. A na závěr: Porovnáme-li úroveň insekticidního moření kukuřice s další širokořádkovou plodinou cukrovkou, máme ještě mnoho co dohánět. Bez takto účinného mořidla se v ČR v posledních letech nezaseje už ani hektar cukrovky!

Komentáře

Přidat komentář

© 2007 - 2011 EmTom, Graphics design Kublaychan
ZEA Sedmihorky, spol. s r.o. - Roudný 53
Hybridy kukuřice | Krmné směsi | Konzervanty | Osiva řepky | Mapa stránek