ZEA.cz Silážní kukuřice musí být při sklizni zelená
ZEA Kontakt
infolinka: 481 389 607
email: zea@zea.cz
Roudný 53, Karlovice
ZEA-LAND

ZEA Spojeni
ZEA Video
ZEA Co to je? Je to rostlina kukuřice a zároveň symbol činnosti Zea Sedmihorky, ve všech aspektech jejího užití – v agrotechnice pěstování, ve výrobě a konzervaci objemných krmiv, v produkci kukuřičného zrna, ve výživě hospodářských zvířat a v neposlední řadě i v průmyslovém užití biomasy na produkci energie.
ZEA Prodejna

Otevírací doba

Po–Pá
   9–16 hod.

Kontakty


ZEA Kdy to bude
ZEA očko

Silážní kukuřice musí být při sklizni zelená

9.2.2008
Sklizeň kukuřice. (sre) Někdy se v poslední době setkáváme s názorem, že hybridy typu dozrávání stay-green nebo hybridy odolné na zavíječe (s genem MON810) déle vegetují a asimilují (jsou déle zelené) v období dozrávání, a tím že hrozí velké riziko opožděného dozrávání. Delší trvání zeleného stavu rostlin kukuřice je jednoznačně pozitivní vlastnost.


Zdravé zelené rostliny s přirozeně dozrávajícím klasem by měly být základem každé kvalitní kukuřičné siláže. Šlechtitelé kukuřice na tuto vlastnost řadu let šlechtí a mají snahu prodloužit zelený stav rostlin na siláž, neboť u těchto rostlin je průkazně větší stravitelnost a tím využitelnost živin pro skot a i pro bioplynové stanice. Dochází k prodloužení optimální silážní zralosti takovýchto hybridů. V praxi se může stát, že nárůst celkové silážní sušiny u těchto hybridů je až příliš pomalý, ale je to jednoznačně tím, že se oddaluje zralost palic vlivem nadměrného a jednostranného hnojení pouze dusíkem nebo přehuštěním porostu. Je třeba si uvědomit, že kukuřice na siláž musí být vždy zelená a že požadovanou sušinu nad 30% celkové silážní hmoty dosáhneme podílem a zralostí palic (respektive zrna). Z toho vyplývá, že zelenější typy hybridů kukuřice při dozrávání na siláž musí vykazovat o něco vyšší zralost zrna. Při správné agrotechnice tuto vyšší zralost dosahují a potom je to dále jednoznačně pozitivní, protože vyšší zralost zrna znamená vyšší obsah škrobu v siláži, který je jeden z nejstravitelnějších složek siláže. V této souvislosti je třeba upozornit, že sledovat rozdíly ve stravitelnosti zbytku rostlin kukuřice bez palic jsou téměř zbytečné, protože rozdíly mezi jednotlivými hybridy v různorodých zkouškách jsou zhruba do 3%, ale rozdíly v obsahu škrobu v siláži kolísají mezi hybridy v rozmezí 5-15%. Pokud se smíchají palice a zbytky rostlin bez palic dohromady, tedy zhodnotíme siláž celých rostlin u konkrétních hybridů, zjistíme jednoznačně, že je daleko důležitější sledovat zelenou stravitelnější rostlinu a vyšší obsah škrobu v palici.

Přirozeně dozrávající klas \

Komentáře

Přidat komentář

© 2007 - 2011 EmTom, Graphics design Kublaychan
ZEA Sedmihorky, spol. s r.o. - Roudný 53
Hybridy kukuřice | Krmné směsi | Konzervanty | Osiva řepky | Mapa stránek