ZEA.cz Skončí preemergentní herbicidy v kukuřici?
ZEA Kontakt
infolinka: 481 389 607
email: zea@zea.cz
Roudný 53, Karlovice
ZEA-LAND

ZEA Spojeni
ZEA Video
ZEA Co to je? Je to rostlina kukuřice a zároveň symbol činnosti Zea Sedmihorky, ve všech aspektech jejího užití – v agrotechnice pěstování, ve výrobě a konzervaci objemných krmiv, v produkci kukuřičného zrna, ve výživě hospodářských zvířat a v neposlední řadě i v průmyslovém užití biomasy na produkci energie.
ZEA Prodejna

Otevírací doba

Po–Pá
   9–16 hod.

Kontakty


ZEA Kdy to bude
ZEA očko

Skončí preemergentní herbicidy v kukuřici?

31.3.2012
Skončí preemergentní herbicidy v kukuřici? (sre) Tuto otázku si začínají pěstitelé kukuřice pokládat stále častěji, respektive je jim podsouvána na různorodých školeních pesticidních firem. Z důvodu tzv. přeregistrací pesticidů dle EU Směrnice Rady č. 91/414/EHS dochází totiž k jejich přehodnocení z pohledu ekologické zátěže. No a právě řada účinných látek preemergentních herbicidů hojně dodnes používaných nejen v ČR je na tzv. „černé listině“, čili byly označeny za rizikové z pohledu kumulativních reziduí zvláště ve vodách. Výsledkem tohoto faktu, je jejich ukončení používání českými pěstiteli dle účinných látek do 2 let. Jedná se např. o účinné látky přípravků: acetochlor, therbuthylazine, metolachlor aj.

Pozorný pěstitel či odborník si všimne, že např. účinné látky dimethamid (Outlook), isoxaflutole + thiencarbazone (Adengo), mesotrione (Callisto) budou pro svůj bezpečný ekotoxikologický profil používány i nadále. Zde jistě řada pěstitelů , kteří již prošli „marketingovou masáží“ některých produkt manažerů pesticidních firem, si řekne, že jim bylo doporučeno z pohledu ekologie používat raději šetrnější k prostředí postemergentní herbicidy. Ty nemají žádnou nebo krátkou reziduální účinnost, protože se jejich účinné látky po aplikaci rychle rozkládají a odbourávají, a tím je zajištěna jejich žádoucí šetrnost. Zde ovšem musíme upozornit na ALE, tedy na podstatný a nezvratný fakt. Tyto „šetrné“ postemergenty jsou aplikovány až v době, kdy plevele odeberou kukuřici živiny a vodu a v závislosti na intenzitě zaplevelení snižují v našich podmínkách výnos kukuřice v rozmezí o 20-50%!!! Toto snížení výnosu je podpořeno i jejich větší fytotoxicitou na kukuřici oproti preemergentním herbicidům. Navíc se často musí postemergenty aplikovat opakovaně právě pro svou krátkou reziduální účinnost. Řešením fytotoxicity postemergentů např. po vzoru Francie by mohla být jejich aplikace speciálními rámy- pod listy- kukuřice.

Z výše uvedených důvodů doporučuje ZEA Sedmihorky svým pěstitelům kukuřice se i v následujících letech nevzdávat vhodných preemergentních herbicidů jako základu herbicidní ochrany. V odůvodněných případech je možná jejich kombinace v následné aplikaci s postemergenty – např. preemergentně Outlook a následně postemergentně Stelar. Výše uvedené postupy zaručují nejvyšší rentabilitu výroby všech produktů kukuřice včetně na bioplyn.

Komentáře

Přidat komentář

© 2007 - 2011 EmTom, Graphics design Kublaychan
ZEA Sedmihorky, spol. s r.o. - Roudný 53
Hybridy kukuřice | Krmné směsi | Konzervanty | Osiva řepky | Mapa stránek