ZEA.cz Slavnostní otevření kravínu v ZAS Koloveč
ZEA Kontakt
infolinka: 481 389 607
email: zea@zea.cz
Roudný 53, Karlovice
ZEA-LAND

ZEA Spojeni
ZEA Video
ZEA Co to je? Je to rostlina kukuřice a zároveň symbol činnosti Zea Sedmihorky, ve všech aspektech jejího užití – v agrotechnice pěstování, ve výrobě a konzervaci objemných krmiv, v produkci kukuřičného zrna, ve výživě hospodářských zvířat a v neposlední řadě i v průmyslovém užití biomasy na produkci energie.
ZEA Prodejna

Otevírací doba

Po–Pá
   9–16 hod.

Kontakty


ZEA Kdy to bude
ZEA očko

Slavnostní otevření kravínu v ZAS Koloveč

24.11.2008
(kal) 19. listopadu byl oficiálně otevřen, za účasti Ing. Jana Veleby, prezidenta Agrární komory ČR a Ing. Jiřího Papeže, předsedy zemědělského výboru PSP ČR, zcela nový kravín v ZAS Koloveč (okr. Domažlice).

Ing. Veleba ve svém vystoupení mimo jiné vysvětlil některé příčiny propadu cen kukuřice. Stavy prasat se v ČR meziročně v období žně 2007 až žně 2008 snížili o 14%, což je nejvyšší pokles v celé EU, přičemž např. v Rakousku či Německu nepřesáhl 1,5%. V Maďarsku se v současné době pohybuje cena kukuřičného zrna na úrovni 76 euro za tunu. Stavy prasat zde spadly od vstupu do EU z 10 milionů na současných 3,5 milionů, což způsobuje trvalý přebytek kukuřičného zrna, ačkoliv jeho produkce se již snížila na 4 miliony tun.

ZAS Koloveč hospodaří na 3300 ha zemědělské půdy, z toho 2650 ha orné. Specializují se na výrobu mléka a masa, pěstují obiloviny (1500 ha), řepku (300 ha) a krmné plodiny. Chovají 920 krav plemene Montbélliarde. Dosahují užitkovosti 7 420 l při složkách 3,7% tuk, 3,43% bílkoviny a tržnosti mléka 98%. Od roku 1998 zde mají šlechtitelský chov.

Kolovečtí se pro stavbu nového kravína rozhodli v roce 2004. Stavět potom začali v prosinci 2007. Generálním dodavatelem stavby je firma Agromont Vimperk, s.r.o, stavebně pak celý kravín zajistila firma S.O.K. Třebíč, s.r.o. Celkové náklady se vyšplhaly na 65,5 milionů korun mimo jiné i kvůli nutnosti vystavět novou trafostanici. Jedná se o dvě haly s centrálně umístěnou kruhovou dojírnou DeLaval s celkovou kapacitou 724 krav. Zvolili stelivový způsob ustájení, který přináší vyšší pohodlí pro dojnice. Přecházejí ze systému individuálního dávkování jádra na směsnou krmnou dávku. Všechny dojné krávy budou v této nové stáji v Přikřicích, pouze suchostojky a rozdoj ve stáji v Chocomyšli. Telata odchovávají ve venkovních boudách. Do budoucna však připravují výstavbu teletníku.

Na výživě místních dojnic se podílí i kukuřičná siláž z hybridů KWS. V letošním roce jste na místních polích mohli vidět odrůdy Kuratus YG, Ronaldinio, Romario a Menuet.

Komentáře

Přidat komentář

© 2007 - 2011 EmTom, Graphics design Kublaychan
ZEA Sedmihorky, spol. s r.o. - Roudný 53
Hybridy kukuřice | Krmné směsi | Konzervanty | Osiva řepky | Mapa stránek