ZEA.cz Termín silážní zralosti ovlivňuje již výběr hybridu
ZEA Kontakt
infolinka: 481 389 607
email: zea@zea.cz
Roudný 53, Karlovice
ZEA-LAND

ZEA Spojeni
ZEA Video
ZEA Co to je? Je to rostlina kukuřice a zároveň symbol činnosti Zea Sedmihorky, ve všech aspektech jejího užití – v agrotechnice pěstování, ve výrobě a konzervaci objemných krmiv, v produkci kukuřičného zrna, ve výživě hospodářských zvířat a v neposlední řadě i v průmyslovém užití biomasy na produkci energie.
ZEA Prodejna

Otevírací doba

Po–Pá
   9–16 hod.

Kontakty


ZEA Kdy to bude
ZEA očko

Termín silážní zralosti ovlivňuje již výběr hybridu

13.8.2012
Termín silážní zralosti ovlivňuje již výběr hybridu (chu) Základ kvalitní kukuřičně siláže začíná již v zimním období a to výběrem kvalitního hybridu. Cílem je sklízet zdravé zelené rostliny s dozrávající palicí (vysokým obsahem energie), čili zvláště hybridy typu stay-green. Největší předností těchto hybridů je velké silážní okno, kdy rostlina vydrží v optimální silážní zralosti cca 10 dní a zemědělec má dostatečný časový úsek na sklizeň, což platí dvojnásob u podniků, kteří nemají vlastní řezačku a řeší sklizeň službami.

Stay-greenová sedmička firmy KWS

Ambrosini FAO 220-230
KWS 5133 Eco
Ronaldinio FAO 250 nejpěstovanější silážní kukuřice v Evropě i ČR Rozbor Ronaldinia- text:hybrid Ronaldinio má zelenou rostlinu, ale v palici je již uložen škrob
Severo FAO 270
Cassilas FAO 270
Gomes FAO 290
Atletico FAO 300
Symbol FAO 310

I když máme vybraný kvalitní hybrid, tak nemáme ještě zdaleka vyhráno. Limitní pro určování silážní zralosti je sušina rostliny bez palice! Optimum se pohybuje mezi 20-24%, přičemž platí pravidlo, čím vyšší je sušina zbytku rostliny bez palice, tím více klesá stravitelnost i obsah cukrů a stoupá obsah vlákniny. Existuje několik způsobů, jak určit optimální zralost kukuřice k silážování, mezi ně určitě patří šikmý řez stonku rostliny pod palicí a vymačkávaní šťávy ze stonku. Pokud po zmáčknutí řezu na stoku dochází k jemnému vylučování šťáv, nastává ideální čas pro zahájení sklizně. Samozřejmě nesmíme opomenout zralost palice a ukládání škrobu v zrně (obr.č.1), což v letošním průběhu roku bude při sklizni limitní!

Průběh letošního roku 2012 a stav porostů naznačuje, že v řepařských oblastech se budou sklízet FAO 250 typu Ronaldinia už pravděpodobně v posledním týdnu v srpnu viz: (graf.č.1), který vychází ze sumy teplot v letošním roce. Ostatní lokality může najít na internetových stránkách www.kws.cz. Nepropásněme optimální termín sklizně a pamatujme, že základem je dozrávající palice (s vysokým obsahem škrobu) na zelené a zdravé rostlině. To vše dokumentuje obrč.2 z Bylanky Chráštany, kde hybrid ATLETICO dosáhl v roce 2011 výnosu 70t zelené hmoty z ha, při sušině 32-34%, na ploše 102ha a musím podotknout, že letos tomu nebude jinak.

Komentáře

Přidat komentář

© 2007 - 2011 EmTom, Graphics design Kublaychan
ZEA Sedmihorky, spol. s r.o. - Roudný 53
Hybridy kukuřice | Krmné směsi | Konzervanty | Osiva řepky | Mapa stránek