ZEA.cz Zavíječ už vylézá...
ZEA Kontakt
infolinka: 481 389 607
email: zea@zea.cz
Roudný 53, Karlovice
ZEA-LAND

ZEA Spojeni
ZEA Video
ZEA Co to je? Je to rostlina kukuřice a zároveň symbol činnosti Zea Sedmihorky, ve všech aspektech jejího užití – v agrotechnice pěstování, ve výrobě a konzervaci objemných krmiv, v produkci kukuřičného zrna, ve výživě hospodářských zvířat a v neposlední řadě i v průmyslovém užití biomasy na produkci energie.
ZEA Prodejna

Otevírací doba

Po–Pá
   9–16 hod.

Kontakty


ZEA Kdy to bude
ZEA očko

Zavíječ už vylézá...

9.5.2008
Kukuřice poškozená zavíječem (tom) Zavíječ kukuřičný způsobuje napadením porostů kukuřice více či méně snížení výnosu všech produktů. Dochází ke snížení výnosu suchého zrna, vlhkého kukuřičného šrotu, LKS, ale i snížení výnosu silážní hmoty, jak pro výživu skotu, tak pro produkci bioplynu. Housenky zavíječe vyžírají svazky cévní ve stoncích kukuřice, stonky jsou zeslabené a lámou se, nejčastěji pod palicí, ale také u země.


Škodlivost zavíječe projevuje dále nepřímo, ale zcela zásadně, zaplísněním sklizených produktů. Poškozené palice housenkami jsou napadeny houbami Fusarium, které produkují mykotoxíny.

Housenky zavíječe kukuřičného přezimují ve stonku kukuřice ve spodní části rostliny.

Značná část dorostlých housenek úspěšně přezimuje. Na jaře vylézají housenky za teplem těsně pod povrch půdy a při teplotě půdy kolem 14 -15 ° C se začnou kuklit.

Zběžnou prohlídkou po zimě na nemulčovaných a nedokonale zapravených strništích najdeme v nerozložených zbytcích rostlin kukly zavíječe veliké asi 1,5 cm a hnědočervené tmavé barvy.

Z larev v závislosti na podmínkách prostředí ( na teplotě) se za 10 - 25 dní začnou líhnout motýli a ti začnou nalétávat na nejbližší porosty kukuřice. Největší napadení můžeme očekávat na pozemcích, kde pěstujeme kukuřici po sobě, nebo na pozemcích v těsném sousedství. Ohrožené mohou být i vzdálenější porosty, neboť motýli jsou unášeni větrem i na větší vzdálenosti.

Samičky snášejí vajíčka na spodní stranu listu, zpravidla u hlavního žebra,a to v počtu 10-30 vajíček. Samice naklade za život přibližně 250 – 350 vajíček.

Pouhým procházením porostem kukuřice motýli vzlétají a hledají si klidnější místo pro snůšku vajíček.

Komentáře

Přidat komentář

© 2007 - 2011 EmTom, Graphics design Kublaychan
ZEA Sedmihorky, spol. s r.o. - Roudný 53
Hybridy kukuřice | Krmné směsi | Konzervanty | Osiva řepky | Mapa stránek