ZEA.cz Zavíječe musíme pohlídat
ZEA Kontakt
infolinka: 481 389 607
email: zea@zea.cz
Roudný 53, Karlovice
ZEA-LAND

ZEA Spojeni
ZEA Video
ZEA Co to je? Je to rostlina kukuřice a zároveň symbol činnosti Zea Sedmihorky, ve všech aspektech jejího užití – v agrotechnice pěstování, ve výrobě a konzervaci objemných krmiv, v produkci kukuřičného zrna, ve výživě hospodářských zvířat a v neposlední řadě i v průmyslovém užití biomasy na produkci energie.
ZEA Prodejna

Otevírací doba

Po–Pá
   9–16 hod.

Kontakty


ZEA Kdy to bude
ZEA očko

Zavíječe musíme pohlídat

26.6.2008
(tom) Porosty kukuřice v době náletu zavíječe musíme pravidelně kontrolovat. Samičky zavíječe kukuřičného v porostech kukuřice kladou vajíčka na spodní stranu listu kukuřice u hlavního žebra.

Při kontrole náletu zavíječe v porostech kukuřice hledejte snůšku vajíček.Snůšku vajíček hledejte na spodní straně zpravidla na nejvrchnějším listu u hlavního žebra. Vajíčka jsou na sebe nalepena jako tašky na střeše. V počáteční fázi jsou vajíčka světlá, těsně před líhnutím tmavnou. Ve vajíčku můžeme pozorovat malou larvičku s černou hlavičkou.

Larvičky se vylíhnou z vajíček přibližně po týdnu.

Larvičky se napřed živí obsahem vajíčka, po té vyžírají okénka na listech. Zažírají se do žebra listu, kterým prožerou do stonku kukuřice.

Chemické ošetření porostů směřujeme do období maximálního líhnutí larviček a musí být ukončeno do doby, než se larvičky zažerou do stonku. Opožděná aplikace je pak neúčinná. Poradenská služba firmy KWS stanoví měřením sumy teplot v dané lokalitě nejvhodnější termín pro účinný chemický zásah. Termín chemického zásahu je včas signalizován našim zákazníkům telefonicky, mailem nebo textovou zprávou

Insekticidy je potřeba vybírat z registru povolených přípravků pro rok 2008.

Účinnost insekticidního zásahu je velice závislá na teplotě, použitém přípravku a kvalitní aplikaci – dostatečné množství vody.

Insekticidní ochranu proti zavíječi je nejvhodnější provádět pozemně. Dnešní samochodné postřikovače na vysoké noze jsou schopny ošetřit kukuřici i vzrostlejší, aniž by došlo k poškození rostlin. Letecká aplikace je sice méně účinná, ale lepší, než porosty neošetřit vůbec.

Našim zákazníkům doporučujeme porosty ošetřovat insekticidy Integro v dávce 0,7 l/ha a Steward v dávce 0,125 kg/ha. Uvedené insekticidy jsou sice dražší, ale porosty ošetřené těmito insekticidy, pozemními postřikovači a v termínu signalizovaném poradenskou službou KWS v minulých letech byly zavíječem poškozeny minimálně.

Na zavíječe je potřeba se připravit, pohlídat jej a včas na základě signalizace porosty kukuřice ošetřit insekticidy, které se osvědčily.

Neváhejte kontaktovat naše regionální pracovníky

Mapa regionalních zástupců Petr Knespl Ing. Jan Kalousek Ing. Ivan Tomaier Ing. Zdeněk Chudomel Ing. Eva Perná Ing. Stanislav Zelený
Kliknutím na jméno zástupce na mapě zobrazíte jeho detaily

Komentáře

Přidat komentář

© 2007 - 2011 EmTom, Graphics design Kublaychan
ZEA Sedmihorky, spol. s r.o. - Roudný 53
Hybridy kukuřice | Krmné směsi | Konzervanty | Osiva řepky | Mapa stránek