ZEA.cz Zpracování půdy pro setí kukuřice
ZEA Kontakt
infolinka: 481 389 607
email: zea@zea.cz
Roudný 53, Karlovice
ZEA-LAND

ZEA Spojeni
ZEA Video
ZEA Co to je? Je to rostlina kukuřice a zároveň symbol činnosti Zea Sedmihorky, ve všech aspektech jejího užití – v agrotechnice pěstování, ve výrobě a konzervaci objemných krmiv, v produkci kukuřičného zrna, ve výživě hospodářských zvířat a v neposlední řadě i v průmyslovém užití biomasy na produkci energie.
ZEA Prodejna

Otevírací doba

Po–Pá
   9–16 hod.

Kontakty


ZEA Kdy to bude
ZEA očko

Zpracování půdy pro setí kukuřice

8.4.2013
Zpracování půdy pro setí kukuřice (zel) Předseťové zpracování půdy se musí provéct precizně, rozhoduje o kvalitě založení a rychlosti vývoje porostu. Je potřeba se držet pravidla, že ornice by měla být zpracována o 2-3 cm hlouběji, než se bude provádět setí kukuřice. Jde o to, aby osivo bylo při setí uloženo tzv. k vodě, půda se dostatečně prohřála, ale zároveň nedocházelo ke zbytečné ztrátě půdní vláhy.

Celkovou hloubku zpracování nám ovlivňuje ročník. Když je sušší jaro, volíme hlubší setí (max. 7 cm) a i zpracování (do 10 cm), limitujícím faktorem je voda. Naopak jsou-li vláhové podmínky dobré, stačí půdu zpracovat do 7-8 cm, cílem je seťové lůžko dostatečně prohřát. Teplo bude nejspíše limitujícím faktorem tohoto jara, a proto bude třeba volit operace a techniku, která nám zaručí prohřívání půdy.

Už je jasné, že letošní jaro bude na zvládnutí všech polních prací hodně náročné. Dosavadní vývoj počasí na většině území dosud nedovolil jarní aplikaci organických hnojiv a jejich zapravení do půdy. To vše bude mít vliv na termín setí a hlavně kvalitu provedení předseťové přípravy půdy, která bude rozhodovat o výnosech. V oblastech, kde lze pěstovat kukuřici na zrno, je lepší ustoupit od setí jarních obilovin a zvolit kukuřici, u které je na založení porostu ještě čas. Ta bude určitě ziskovější než pozdě seté jařiny. Při výnosu 14 t vlhkého zrna z hektaru nebude problém dosáhnout tržby z ha na úrovni 45 000 Kč.

Komentáře

Přidat komentář

© 2007 - 2011 EmTom, Graphics design Kublaychan
ZEA Sedmihorky, spol. s r.o. - Roudný 53
Hybridy kukuřice | Krmné směsi | Konzervanty | Osiva řepky | Mapa stránek