ZEA.cz Zrnová kukuřice - nejrentabilnější plodina současnosti?
ZEA Kontakt
infolinka: 481 389 607
email: zea@zea.cz
Roudný 53, Karlovice
ZEA-LAND

ZEA Spojeni
ZEA Video
ZEA Co to je? Je to rostlina kukuřice a zároveň symbol činnosti Zea Sedmihorky, ve všech aspektech jejího užití – v agrotechnice pěstování, ve výrobě a konzervaci objemných krmiv, v produkci kukuřičného zrna, ve výživě hospodářských zvířat a v neposlední řadě i v průmyslovém užití biomasy na produkci energie.
ZEA Prodejna

Otevírací doba

Po–Pá
   9–16 hod.

Kontakty


ZEA Kdy to bude
ZEA očko

Zrnová kukuřice - nejrentabilnější plodina současnosti?

29.1.2008
Sklizeň kukuřice (sre) Tradičně je kukuřičné zrno vyhledáváno a intenzívně využíváno v krmivářství. Využití kukuřičného zrna v potravinářství a nově ve výrobě bioetanolu se rozvíjí velice rychle. Výnosová schopnost kukuřice umožňuje docílit prostřednictvím zrna více než 50 tisíc Kč tržeb z hektaru plochy současně se ziskem nad 20 tisíc Kč z hektaru. To řadí kukuřici mezi nejvýznamnější tržní plodiny současnosti.

Přitom je v praxi ještě dosti rezerv zvláště ve výnosech. Při zlepšení a uplatnění zásad pěstování lze poměrně rychle dosáhnout zvýšení výnosů zrna okolo 20%. Je třeba pouze individuálně posuzovat dané podmínky pozemku a lokality. V řadě podniků pomůže pouze zlepšit pohled na kukuřici. Začít si ji vážit jako významné tržní plodiny a vidět rezervy, které jsou prakticky vždy. Slovy:“My to tak děláme přes 20 let a funguje to ….“ se pouze daný podnik či pěstitel přiznává, že za 20 let nic nezměnil ve vlastní technologii, ale rozhodně za posledních 20 let se technologie pěstování a užití kukuřice změnila takřka od základu. Mimo jiné toto tvrzení dokumentují výnosy zrna nejen v pokusech (např. firmy KWS), ale i provozní mnohaleté výsledky v předních zemědělských podnicích, kdy se výnosy suchého zrna pohybují nad úrovní 10-ti t/ha a špičkové výsledky již pokořily hranici 13 t/ha v podmínkách ČR! Z pokusů a veřejných sklizní KWS na zrno r. 2007 jmenujme např. hybrid Amadeo 13,34 t/ha ZD Všestary, Amoroso 15,55 t/ha ZD Přešťovice, Beatus 13,27 t/ha ZAS Bečváry, KWS 2376 – 14,93 t/ha ZD Všestary, KWS 2376- 14,31 t/ha ZAS Bečváry.

Komentáře

Přidat komentář

© 2007 - 2011 EmTom, Graphics design Kublaychan
ZEA Sedmihorky, spol. s r.o. - Roudný 53
Hybridy kukuřice | Krmné směsi | Konzervanty | Osiva řepky | Mapa stránek