ZEA.cz Chybuje se při regulaci řepky?
ZEA Kontakt
infolinka: 481 389 607
email: zea@zea.cz
Roudný 53, Karlovice
ZEA-LAND

ZEA Spojeni
ZEA Video
ZEA Co to je? Je to rostlina kukuřice a zároveň symbol činnosti Zea Sedmihorky, ve všech aspektech jejího užití – v agrotechnice pěstování, ve výrobě a konzervaci objemných krmiv, v produkci kukuřičného zrna, ve výživě hospodářských zvířat a v neposlední řadě i v průmyslovém užití biomasy na produkci energie.
ZEA Prodejna

Otevírací doba

Po–Pá
   9–16 hod.

Kontakty


ZEA Kdy to bude
ZEA očko

Chybuje se při regulaci řepky?

20.8.2012
Chybuje se při regulaci řepky? (sre) Regulaci řepky na podzim provádí již dnes prakticky každý pěstitel. Podstatnou otázkou však je: „Kdy a čím se reguluje?“. Zde je „kámen úrazu“. Nezvládnutí regulace řepky na podzim 2011 bylo totiž příčinnou nadměrných zaorávek řepky na jaře 2012. Často je za příčinu tohoto uváděn holomráz, ale v řadě případů je hlavní příčinnou zaorávek právě nezvládnutí podzimní regulace.

Pojďme si podrobněji osvětlit hlavní podstatu. Přední pěstitelé řepky vysévají řepku včas tj. dle oblastí od 5.- 25.8. Zde platí pravidlo, že řepku lze zregulovat či zastavit, ale slabou řepku za nástupu chladného anebo suchého počasí již ničím nelze napravit. Opět přední pěstitelé, kteří i letos dosáhli výnosu řepky v rozmezí 4-5 t/ha, vloni na podzim regulovali řepku i ve 3 opakovaných aplikacích. Zde řada zemědělců kroutila hlavou, že 1 až 2 aplikace musí stačit. Ale vlivem teplého a vlhkého podzimu bylo nutné i 3x regulovat. Současně je nezbytné zdůraznit, čím se reguluje. Pro názornost lze uvést příklad 3 přípravků - pořadí od nejslabší regulační účinnosti po nejsilnější: Toprex-Horizon-Caryx. Přípravky typu Toprex jsou vhodné zvláště pro menší řepku (2-3 pravé listy) a pro méně velikostně vyrovnanou řepku. Naopak přípravky typu Caryx jsou vhodné zvláště na vyrovnanou řepku a větší (4-6 listů) a současně, pokud má pokračovat teplejší a vlhčí počasí na podzim.

Komentáře

Přidat komentář

© 2007 - 2011 EmTom, Graphics design Kublaychan
ZEA Sedmihorky, spol. s r.o. - Roudný 53
Hybridy kukuřice | Krmné směsi | Konzervanty | Osiva řepky | Mapa stránek