ZEA.cz Desikace řepky ANO či NE? - Díl I.
ZEA Kontakt
infolinka: 481 389 607
email: zea@zea.cz
Roudný 53, Karlovice
ZEA-LAND

ZEA Spojeni
ZEA Video
ZEA Co to je? Je to rostlina kukuřice a zároveň symbol činnosti Zea Sedmihorky, ve všech aspektech jejího užití – v agrotechnice pěstování, ve výrobě a konzervaci objemných krmiv, v produkci kukuřičného zrna, ve výživě hospodářských zvířat a v neposlední řadě i v průmyslovém užití biomasy na produkci energie.
ZEA Prodejna

Otevírací doba

Po–Pá
   9–16 hod.

Kontakty


ZEA Kdy to bude
ZEA očko

Desikace řepky ANO či NE? - Díl I.

30.6.2009
Porost řepky před desikací (sre) Pěstitelé řepky si často kladou otázku: Zda při nízkých cenách komodit se vyplatí řeku před sklizní desikovat? Lze jednoznačně odpovědět, že ANO. Velice podstatné pro maximální účinnost a tím efekt desikace je správně se rozhodnou KDY a ČÍM budeme daný porost řepky desikovat.


V dnešním článku se zaměříme hlavně na správný termín desikace vzhledem k fázi dozrávání řepky a volbě desikačního přípravku. V příštím díle se zaměříme na ekonomiku a návratnost desikace.

K desikaci dle zkušeností nejen firmy ZEA-Land je nejvhodnější použít přípravek Roundup Rapid v rozmezí dávky 2-3 litry na 1 hektar ve 200-300 litrech vody. Dávka přípravku se volí nižší při aplikaci v časnějším termínu- zhruba 19-23 dní před sklizní (viz. Obrázky) a dávka vyšší při aplikaci zhruba 15-18 dní před sklizní. Dávka vody se zpravidla volí podle mohutnosti porostu, aby byly efektivně ošetřeny všechny zelené či nazelenalé části porostu včetně případných plevelů. Z uvedeného je zřejmé, že se Roundup rapid aplikuje zpravidla o něco dříve než většina přípravků s Glyphosate-IPA, neboť odlišná účinná látka Glyphosate- potassium proniká šetrněji do rostliny a umožňuje optimální rovnoměrné dozrávání bez snížení výnosu. Odlišnost účinné látky umožňuje zpravidla i snížit aplikační dávku přípravku Roundup Rapid. Dále je velice důlěžité správně zvolit optimální termín aplikace Roudupu Rapid.

Jednak se musí sledovat stupeň zralosti šešulí ve středním patře porostu, kdy zhruba 2/3 šešulí by měla mít 2/3 semen s hnědým líčkem (viz. Obrázek). Při výrazné převaze zelených semen v těchto šešulích je třeba počkat s desikací, neboť by se výrazně snížil výnos. A naopak, pokud téměř všechna semena ve středním patře jsou již černá, je na desikaci Roundupem Rapid pozdě. Současně při pohledu na celkový porost řepky by v optimálním termínu pro aplikaci porost měl být ze 30-50% nazelenalý. Při tomto doplňkovém způsobu určení termínu pro aplikaci je třeba pochopitelně vycházet ze zkušenosti a mimo jiné zohlednit lokálně minoritní zamokřená místa apod. a pro správné rozhodnutí posuzovat porost podle stavu porostu, který na daném pozemku převažuje.

V příštím díle se zaměříme na ekonomiku a návratnost desikace.

Komentáře

Přidat komentář

© 2007 - 2011 EmTom, Graphics design Kublaychan
ZEA Sedmihorky, spol. s r.o. - Roudný 53
Hybridy kukuřice | Krmné směsi | Konzervanty | Osiva řepky | Mapa stránek