
(sre) V dnešním díle se zaměříme na efekt neboli ekonomiku desikace řepky. Efekt je nejvíce ovlivněn, jak bylo v minulém díle řečeno, správnou volbou vhodného termínu aplikace a zvolení vhodného přípravku. Nejvhodnějším byl označen Roundup Rapid. Dokáže přinést efekt přes 1000 Kč/ha „ v čistém“a současně „nepodtrhne“ výnos.
V zemědělské praxi je stále nedoceněn zvláště pro jeho zdánlivě vyšší cenu. Jak bylo již zmíněno v minulém díle, obsahuje odlišnou účinnou látku na rozdíl od většiny přípravků s účinnou látkou glyphosate-IPA. Tato odlišnost Roundupu Rapid umožňuje jeho o zhruba týden dřívější aplikaci, kdy jsou rostliny řepky podstatně pevnější a ztráty odrolem a poválením při aplikaci jsou do 3%, kdežto u aplikace jinými přípravky o 7-9 dní později dosahují tyto ztráty až k 10%. Dalším významným efektem Roundupu Rapid je jeho „lepivá“ účinnost na šešule, neboť díky jeho časnější aplikaci oproti jiným přípravkům je dosaženo výrazného snížení otevírání šešulí při dozrávání. Rovněž přínosem desikace je zvýšení denního výkonu mlátiček o 30-50% se současným snížením ztrát. Hlavním důvodem tohoto efektu je fakt, že desikovaný porost řepky je daleko rychleji zpracován mlátícím ústrojím a semena prakticky nejsou vynášena na zelené slámě přes vytřasadla. Desikací zvláště vytrvalých plevelů a zelených částí porostu dojde i k výrazně lepšímu rozmetání drcené slámy včetně plev. Následně rovnoměrně a rychleji vzchází výdrol řepky, který jinak se stává v dalších plodinách nepříjemným plevelem.
Příklad ekonomického efektu uvádí závěrečná tabulka, která vychází z konkrétních čísel. Je třeba, aby si každý dosadil ta svá. Nicméně vždy vyjde pozitivní efekt desikace řepky, pokud je provedena správně. Poměrně často desikace jaksi „nevyjde“, tak poté je argument: „My ji dělat nebudeme“. Ale příčinnou nezdaru je chyba nebo řada chyb, kterých se pěstitel dopustil.