ZEA.cz Desikovat řepku či lepit?
ZEA Kontakt
infolinka: 481 389 607
email: zea@zea.cz
Roudný 53, Karlovice
ZEA-LAND

ZEA Spojeni
ZEA Video
ZEA Co to je? Je to rostlina kukuřice a zároveň symbol činnosti Zea Sedmihorky, ve všech aspektech jejího užití – v agrotechnice pěstování, ve výrobě a konzervaci objemných krmiv, v produkci kukuřičného zrna, ve výživě hospodářských zvířat a v neposlední řadě i v průmyslovém užití biomasy na produkci energie.
ZEA Prodejna

Otevírací doba

Po–Pá
   9–16 hod.

Kontakty


ZEA Kdy to bude
ZEA očko

Desikovat řepku či lepit?

9.7.2012
Desikovat řepku či lepit? (poz) Již řadu let si kladou pěstitelé řepky otázku zda desikovat či jenom aplikovat tzv. lepidla? Zodpovězení je snadné, jelikož desikace se vždy vyplatí, ale pozor musíme zvolit správný termín (načasování) aplikace a vhodný přípravek na daný porost.Přípravky na bázi tzv. lepidel, jsou vhodná do nezaplevelených a nepoškozených porostů. Doba aplikace před sklizní 21 až 28 dní v dávce 0,5 - 1 l / ha dle přípravku, sklizeň tím prodloužíme o 1 až 2 dny. U nevyrovnaných a zaplevelených porostů se doporučuje kombinovat s desikanty, tím se aplikace samozřejmě prodraží.

U nás ve firmě Zea-Land s.r.o. již řadu let aplikujeme na porost řepky Roundup rapid a máme s tím výborné zkušenosti. Roundup rapid neobsahuje agresivní smáčedla a proto jej lze aplikovat do řepky včas bez rizika podtržení výnosu. Což znamená na začátku zrání porostu, jakmile semena v šešuli začínají šednout (tzv. hnědé líčko) a ztrácet zelenou barvu viz. foto. Nejlépe kdy jsou 2/3 šešulí středního patra porostu zahnědlá, tj. 19 – 25 dní pře termínem sklizně, v dávce 2 – 3 l / ha. Dávka vody by měla být 200 – 400 l / ha, volíme ji dle mohutnosti porostu. Při včasné aplikaci dochází k tomu, že šešule zůstávají zavřené, pružné a nepraskají až do sklizně, porost je vyrovnaný ve všech patrech. Uspíší sklizeň o 5 dní a sníží se tím riziko ztrát.

Bez desikace dochází ke zvýšení ztrát výdrolem o 10-20 %. Dále k těmto ztrátám musíme připočítat náklady na sušení porostu, s tím souvisí zpomalení sklizně a následných operací. Efekt desikace se proto vyplatí nejenom nám, ale i Vám.

Komentáře

Přidat komentář

© 2007 - 2011 EmTom, Graphics design Kublaychan
ZEA Sedmihorky, spol. s r.o. - Roudný 53
Hybridy kukuřice | Krmné směsi | Konzervanty | Osiva řepky | Mapa stránek