ZEA.cz Ohrožení řepky před květem a v době květu
ZEA Kontakt
infolinka: 481 389 607
email: zea@zea.cz
Roudný 53, Karlovice
ZEA-LAND

ZEA Spojeni
ZEA Video
ZEA Co to je? Je to rostlina kukuřice a zároveň symbol činnosti Zea Sedmihorky, ve všech aspektech jejího užití – v agrotechnice pěstování, ve výrobě a konzervaci objemných krmiv, v produkci kukuřičného zrna, ve výživě hospodářských zvířat a v neposlední řadě i v průmyslovém užití biomasy na produkci energie.
ZEA Prodejna

Otevírací doba

Po–Pá
   9–16 hod.

Kontakty


ZEA Kdy to bude
ZEA očko

Ohrožení řepky před květem a v době květu

3.5.2010
Blýskáček řepkový (bum) Řepku v období těsně před květem ohrožuje nejvíce blýskáček řepkový vyžíráním poupat a s následným výrazným snížením výnosu a z chorob je to „zákeřná“ hlízenka.Blýskáček řepkový je nejzávažnější škůdce řepky. Jeho nálet je v některých letech nepravidelný, škody jím způsobené na požerkování poupat jsou odvislé od rychlosti nakvétání řepek. Po otevření květů a zpřístupnění prašníků poškození klesá. Za chladného počasí a pomalého nakvétání jsou škody větší.

Ošetření se provádí dle aktuálního náletu brouků. Před květem je lépe volit přípravky s delší dobou působnosti:

Nurelle D 0,6 l/ha
Biscaya 240 OD 0,3 l/ha
Mospilan 0,08 - 0,1 l/ha
Calypso 480 SC 0,1 - 0,15 l/ha

Přetrvání uvedených přípravků v porostu je cca 7 dní

Řada povolených přípravků na bázi pyretroidů (Vaztak, Karate, Decis, Fury a další) má krátkodobou účinnost cca 2-3 dny, při teplotách nad 20 stupňů je účinnost pouze 1-2 dny.

Hlízenka –Sclerotinia sclerotiorum:

Je patogen, jehož výskyt je jen těžko předvídatelný. Pravděpodobnost výskytu ovlivňuje především průběh počasí v druhé polovině květu při dokvétání porostů.

Základ infekce je v půdě, a to prostřednictvím sklerocií (respektive askospor), anebo mycelia na organických zbytcích v půdě.

Výskyt významně ovlivní přehnojení dusíkem, vlhké a teplé počasí - dlouhodobě ovlhčené rostliny uvnitř hustých porostů v době opadu okvětních plátků. Primární infekce probíhá pod nalepenými okvětními plátky. Na listech se projeví jako nekrotické skvrny, které po snížení vlhkosti porostu většinou zasychají. Nebezpečná místa infekce jsou v těsné blízkosti nebo přímo v paždí listů. Zde mycelium rychle prorůstá do stonku – ten je obalen bílým myceliem, jsou přerušeny svazky cévní a uvnitř stonku se vytvoří sklerocia - rostlina zasychá.

Ochranu je nutno realizovat preventivně a použít přípravky systemické s delší dobou působnosti.

Aplikační okno je v rozmezí cca BBCH 61 až BBCH 69 – to je od počátku květu do květu posledních cca 20 %.

Alert S 1 l/ha
Bumper Super 1 l/ha
Horizon 1 l/ha
Pictor 400S1 0,5 l/ha
Polyversum 0,1kg/ha aplikace nejpozději v plném květu
Prosaro250 0,75 l/ha
Sportka Alfa 1,5 l/ha

U uvedených přípravků jsou ochranné lhůty delší než 50 dnů, mimo Polyversum, kde není žádné omezení – jedná se o biologický přípravek a jeho účinnost je zvláště ve vlhkých letech plně srovnatelná s chemií.

Komentáře

Přidat komentář

© 2007 - 2011 EmTom, Graphics design Kublaychan
ZEA Sedmihorky, spol. s r.o. - Roudný 53
Hybridy kukuřice | Krmné směsi | Konzervanty | Osiva řepky | Mapa stránek