ZEA.cz Trojí ochrana výnosu? To jsou nové hybridy řepky od KWS
ZEA Kontakt
infolinka: 481 389 607
email: zea@zea.cz
Roudný 53, Karlovice
ZEA-LAND

ZEA Spojeni
ZEA Video
ZEA Co to je? Je to rostlina kukuřice a zároveň symbol činnosti Zea Sedmihorky, ve všech aspektech jejího užití – v agrotechnice pěstování, ve výrobě a konzervaci objemných krmiv, v produkci kukuřičného zrna, ve výživě hospodářských zvířat a v neposlední řadě i v průmyslovém užití biomasy na produkci energie.
ZEA Prodejna

Otevírací doba

Po–Pá
   9–16 hod.

Kontakty


ZEA Kdy to bude
ZEA očko

Trojí ochrana výnosu? To jsou nové hybridy řepky od KWS

25.5.2017
Marc KWS (sre) Šlechtitelé v Evropě mají, co se týče možnosti vkládání ochranných genů, šlechtění GMO, svázané ruce. Jejich práce spočívá v přirozeném výběru vhodných genotypů. Šlechtitelé společnosti KWS se soustředí na výběr genotypů s vysokou odolností vůči chorobám a škůdcům. Výsledkem výběru jsou vysoce výnosné odrůdy hybridního typu, v počátcích růstu abnormálně vitální, s velkým počtem produktivních větví, se silnými a zdravými základy stonků a zvýšenou odolností vůči pukání šešulí a vypadávání semen.

Šlechtitelé KWS mají řešení - tolerance a odolnost - Gen Rlm7, Gen Rlm3 a S-POD funkce

Fómové černání stonku je časté onemocnění, které se negativně projeví na stavu porostu a výnosu. Proto je nutné pěstovat hybridy obsahující geny Rlm 7 a Rlm 3, kteří zvyšují toleranci k Phoma. To ale neznamená, že by se měla přestat dělat fungicidní ochrana porostů. Při tlaku choroby dojde u těchto odrůd k menší míře infekce než u odrůd bez genetické odolnosti. V předchozích sezónách zavedla společnost KWS OSIVA na český trh hybridní odrůdy FACTOR KWS a ALVARO KWS. Jsou to hybridy se zvýšenou tolerancí vůči Phoma, kterou jistí gen Rlm7. U nejnovějšího hybridu Umberto KWS byl přidán ke genu Rlm7 gen Rlm3, posilující odolnost vůči Phoma a Verticilium. Zkoušení hybridů v ÚKZÚZ potvrdilo správnost nastoupené cesty ke kombinované ochraně řepky vůči chorobám. Již v praxi zavedený hybrid FACTOR KWS v nich prokázal nadstandardní odolnost vůči Phoma a Verticilium. Všechny nové hybridy KWS mají vyšší odolnost k vypadávání semen z šešulí označenou jako S-POD funkce (shattering resistant pods). Šlechtitelé KWS se zaměřili na to, aby šešule byly odolné vůči mechanickému poškození a pukání a chovaly se tak, jakoby jejich poloviny byly spolu sešité.

MARC KWS – zdravý porost od začátku do konce

V letošním roce uvádíme na trh v ČR hybrid MARC KWS. Je to hybrid, který vychází z nejnovějších genetických zdrojů KWS. Gen Rlm 7, vyšší tolerance k Phoma a k vypadávání semen při dozrávání S-POD funkce, je u všech nových hybridů KWS samozřejmostí. MARC KWS je hybrid do všech oblastí pěstování a všude dosahuje velmi vysokých výnosů. Vyznačuje se velmi rychlým vývojem na podzim, svojí velkou vitalitou na počátku růstu lépe odolává náporu prvních škůdců, dřepčíků. Pro svůj rychlý počáteční růst a schopnost větvení je vhodný do nových intenzivních technologií jako je strip-till a přesné setí do širokých řádků. Velmi dobře přezimuje, na jaře rychle regeneruje, je středně vysoký s vysokou odolností vůči polehání. MARC KWS vykazuje bezkonkurenční odolnost vůči chorobám, které řepku provázejí od výsevu do sklizně a to Phoma, Sclerotinia a Verticilium (grafy níže). Díky toleranci k těmto chorobám je u hybridu MARC KWS velmi omezen výskyt nouzového dozrávání. Jeho zdravotní stav je zárukou dobrého vývoje porostu po zasetí a během vegetace až k bezproblémové sklizni. MARC KWS byl registrován v ÚKZÚZ a svým výnosem 6,21 t/ha v průměru zkoušených let 2014-2016 se řadí mezi nejvýkonnější hybridy. Díky výše jmenovaným vlastnostem je MARC KWS vhodný do standardních osevních postupů i do postupů s vysokou zátěží řepky.

Marc KWS v květu
Marc KWS po odkvetu s množstvím šešulí

Zdrojem dat grafů je ÚKZÚZ!


Odolnost Marc KWS proti Phoma Marc KWS - Odolnost proti Phoma
Marc KWS - výnos semene Marc KWS - výnos semene v pokusech
Odolnost Marc KWS proti Verticilium Marc KWS - Odolnost proti Verticilium
Odolnost Marc KWS proti Sclerotinia Marc KWS - Odolnost proti Sclerotinia

UMBERTO KWS – výkon vždy, všude a bez ohledu na podmínky

V současném období se dostává na trh v ČR nejnovější a vysoce výkonný hybrid UMBERTO KWS. Široký rozsah odolnosti vůči chorobám umožňuje kombinace genů Rlm7 a Rlm3, které minimalizují možnost infekce patogeny Phoma a Verticilium. Hybrid UMBERTO KWS je registrován v EU v letošním roce 2017. Ve všech pokusech a zkouškách napříč Evropou dosahuje vynikajících výnosů. V registračních zkouškách ÚKZÚZ 2015/2016 dosáhl 115% a v COBORU (Polská obdoba ÚKZÚZ) více než 121% na průměr kontrol. V Maďarsku, kde podíl KWS, lídra trhu s řepkou je 22 % (oblíbenost hybridů HYBRIROCK a MARC KWS je značná), byla jeho registrace a možnost pěstování přijata pěstiteli s nadšením. UMBERTO KWS představila společnost KWS OSIVA v roce 2016 ve svých poloprovozních pokusech a je přesvědčena, že UMBERTO KWS si velmi rychle získá svojí výkonností důvěru českých a moravských pěstitelů. UMBERTO KWS doporučujeme pěstovat na dobrých stanovištích, ale daří se mu i v průměrných podmínkách. Vzhledem k vysoké vitalitě a rychlosti počátečního růstu vykazuje UMBERTO KWS vysokou flexibilitu k termínu setí. Zdravotní stav a schopnost růstu a větvení je dobrým doporučením pro nové metody setí strip-till i přesné setí do širokých řádků. Schopnost růstu, regenerace a vitalita jsou dobrým pomocníkem v boji s prvními škůdci (dřepčík apod.). Mohutný kořenový systém je zárukou optimálního příjmu živin a schopnosti překonávat stresující podmínky. S-POD funkce – vyšší odolnost vůči pukání šešulí a vypadávání semen umožňuje pěstiteli sklizeň při nízké vlhkosti a při minimálních ztrátách.

Umberto KWS v květu
Umberto po odkvětu s množstvím šešulí
Umberto KWS - výnos semene Umberto KWS - výnos semene
Autor: Ing. Kačicová, KWS Osiva

Komentáře

Přidat komentář

© 2007 - 2011 EmTom, Graphics design Kublaychan
ZEA Sedmihorky, spol. s r.o. - Roudný 53
Hybridy kukuřice | Krmné směsi | Konzervanty | Osiva řepky | Mapa stránek