ZEA.cz Dobrý míchací krmný vůz je důležitým článkem výživy dojnic
ZEA Kontakt
infolinka: 481 389 607
email: zea@zea.cz
Roudný 53, Karlovice
ZEA-LAND

ZEA Spojeni
ZEA Video
ZEA Co to je? Je to rostlina kukuřice a zároveň symbol činnosti Zea Sedmihorky, ve všech aspektech jejího užití – v agrotechnice pěstování, ve výrobě a konzervaci objemných krmiv, v produkci kukuřičného zrna, ve výživě hospodářských zvířat a v neposlední řadě i v průmyslovém užití biomasy na produkci energie.
ZEA Prodejna

Otevírací doba

Po–Pá
   9–16 hod.

Kontakty


ZEA Kdy to bude
ZEA očko

Dobrý míchací krmný vůz je důležitým článkem výživy dojnic

30.9.2008
Míchací vůz (ruz) Do Lysic (okr. Blansko) se počátkem října sjedou všechny dostupné typy krmných vozů na svou předváděcí akci. Dobře vyškolení prodejci budou dovedně argumentovat pro ten který typ vozu. Avšak konečný uživatel musí před volbou a koupí nového míchacího vozu mít stále na zřeteli, že kupuje zařízení, které by mělo ve finále předkládat přátelskou směsnou krmnou dávku (tedy v každém žvanci stejné, definované množství živin) a hlavně sloužit ke krmení dojnic, tedy bude uspokojovat požadavky dojnice jako přežvýkavce.

Při samotném výběru krmného vozu je nutná spolupráce několika článků řetězce zodpovědných pracovníků, kteří jsou přímo zainteresováni na užitkovosti a zdraví dojnic. Jednotlivými články onoho řetězce je nejenom vedení zemědělského podniku, ale i zootechnik, výživář, obsluha krmného vozu, prodejce krmného vozu a nezbytnou pomůckou je sítový separátor částic.

Celá skupina by měla najít odpovědi na následující základní otázky:

 1. Jaká je úroveň stáda?
 2. Při průměrné užitkovosti stáda kolem 7000 litrů za laktaci je nutno zajistit na dojnici a den podle úrovně sušiny 0,14-0,17 m3 TMR. Při roční užitkovosti 9500 litrů se potřeba zvyšuje na 0,17-0,2 m3 TMR na dojnici a den.

 3. Jaký je obsah sušiny TMR?

  1 m3 TMR o 50 % sušině váží asi 310 kg a zajistí dostatek krmiva pro sedm dojnic.
  U krmných dávek založených na seně či slámě, sušších senážích a jadrných směsích se bude hmotnost 1 m3 TMR pohybovat v rozmezí 250 – 270 kg. U dávek sestavených na vlhčích senážích, vlhkých formách jádra a mlátě bude vážit 1 m3 TMR 280-320 kg.

 4. Kolik vozů TMR bude namícháno za den?

  Souvisí s počtem dojnic a ostatních kategorií chovu skotu.

 5. Jaká je kapacita míchacího vozu?

  Podle typu míchání lze vozy plnit na 70 – 90 % kapacity

 6. Jak velký prostor je k dispozici pro míchací vůz, skladování krmiva a dostatečný pracovní prostor?

Je však dobré si uvědomit, že největší tajemství úspěšného míchání je zásadně nepřeplňovat míchací vůz! Je lepší namíchat o jeden vůz denně více, než vůz přeplnit a očekávat „homogenní“ zamíchání TMR! Buď dávku nerovnoměrně rozmícháme, anebo bude sice dobře promíchaná, ale za cenu ztráty funkční vlákniny. Oba případy popírají základní zásady výživy dojnic směsnou krmnou dávkou se všemi důsledky!

Je však třeba se oprostit od faktu, že samotnou koupí nového míchacího vozu jsme udělali vše proto, aby krmná dávka byla opravdu směsná krmná dávka, která vyhovuje konečnému uživateli - dojnicím. Do celého procesu míchání nastupuje řada faktorů – pořadí vkládaných krmiv do vozu, doba míchání, homogenita, přesnost navažování apod., které je nutno ve spolupráci s výživářem vyřešit tak, aby se vyloučila řada rozčarování.

Při vizuálním vyhodnocování úspěšnosti míchacího procesu si zvolíme jeden komponent krmné dávky a ten používáme jako marker. Jde o to, aby dobře promíchaný obsah vozu byl rovněž rovnoměrně rozdistribuován po celé délce krmného žlabu.

Komentáře

Přidat komentář

© 2007 - 2011 EmTom, Graphics design Kublaychan
ZEA Sedmihorky, spol. s r.o. - Roudný 53
Hybridy kukuřice | Krmné směsi | Konzervanty | Osiva řepky | Mapa stránek