ZEA.cz Ekonomika plodnosti dojnic
ZEA Kontakt
infolinka: 481 389 607
email: zea@zea.cz
Roudný 53, Karlovice
ZEA-LAND

ZEA Spojeni
ZEA Video
ZEA Co to je? Je to rostlina kukuřice a zároveň symbol činnosti Zea Sedmihorky, ve všech aspektech jejího užití – v agrotechnice pěstování, ve výrobě a konzervaci objemných krmiv, v produkci kukuřičného zrna, ve výživě hospodářských zvířat a v neposlední řadě i v průmyslovém užití biomasy na produkci energie.
ZEA Prodejna

Otevírací doba

Po–Pá
   9–16 hod.

Kontakty


ZEA Kdy to bude
ZEA očko

Ekonomika plodnosti dojnic

7.4.2008
(ruz) Dobrá plodnost dojnic je jedním z pilířů úspěšného a rentabilního chovu. Každé vylepšení základních ukazatelů reprodukce vede k nezanedbatelnému ekonomickému zisku. Poruchy reprodukce dojnic jsou způsobovány ze 40 % managementem, z 30 % výživou, z 15 % genetickými dispozicemi, z 10 % infekcemi a nedostatky v hygieně a z 5 % podmínkami chovu.

Ekonomický význam reprodukce nespočívá jenom v ceně narozeného telete, množství spotřebovaných inseminačních dávek, ale i v hormonální stimulaci následující laktace. Prodloužením mezidobí o jeden den se prodlouží délka laktace o 0,7 dne, přičemž ale klesá průměrná denní produkce mléka. Kvapilík (2006) v souvislosti s poruchami plodnosti vyčísluje ztráty v důsledku prodloužení mezidobí na 50 – 70 Kč na dojnici a den a na 1000 – 1500 Kč za pohlavní cyklus. Zhoršená reprodukce je celosvětový problém. Například v Německu se roční ztráty vyvolané poruchami plodnosti odhadují na půl miliardy EUR.

Také mastitidy mají negativní vliv na reprodukci. Vědci na Univerzitě v Tennessee zjistili, že pokud vznikne mastitida před říjí, pak se projevy říje a ovulace inhibují a dojde i ke zpoždění ve zjištění říje. Výsledkem je delší inseminační interval a servis perioda u dojnic s mastitidou.

Abychom mohli ve stádě dosáhnout uspokojivých reprodukčních ukazatelů, je nutné rozpoznat alespoň 80 % říjí. Normální říjový cyklus, tedy takový, který trvá 18 až 24 dní, se vyskytuje u 65 % dojnic. Přibližně čtvrtina plemenic má však cyklus delší než 24 dní uvádí Dr. R. Mansfeld, Univerzita Mnichov (2007).

Komentáře

Přidat komentář

© 2007 - 2011 EmTom, Graphics design Kublaychan
ZEA Sedmihorky, spol. s r.o. - Roudný 53
Hybridy kukuřice | Krmné směsi | Konzervanty | Osiva řepky | Mapa stránek