ZEA.cz Jubilejní chovatelský svátek PRIM CHOMUTICE 2009
ZEA Kontakt
infolinka: 481 389 607
email: zea@zea.cz
Roudný 53, Karlovice
ZEA-LAND

ZEA Spojeni
ZEA Video
ZEA Co to je? Je to rostlina kukuřice a zároveň symbol činnosti Zea Sedmihorky, ve všech aspektech jejího užití – v agrotechnice pěstování, ve výrobě a konzervaci objemných krmiv, v produkci kukuřičného zrna, ve výživě hospodářských zvířat a v neposlední řadě i v průmyslovém užití biomasy na produkci energie.
ZEA Prodejna

Otevírací doba

Po–Pá
   9–16 hod.

Kontakty


ZEA Kdy to bude
ZEA očko

Jubilejní chovatelský svátek PRIM CHOMUTICE 2009

7.9.2009
PRIM CHOMUTICE 2009 (ruz) Již popatnácté v řadě se podařilo soustředit na jedno místo výsledek chovatelské práce severovýchodních Čech. V pátek 4. září 2009 se konal jubilejní 15. ročník chovatelského dne „PRIM 2008, memoriál Ing. Ladislava Hátle“. Tato přehlídka je vrcholným setkáním chovatelů a příznivců zemědělství Jičínska, východních a severních Čech. Všichni účastníci, a nebylo jich málo, mohli sledovat vývoj a nastartovaný směr chovu holštýnského skotu této oblasti. I přes trestuhodný nezájem české společnosti o budoucnost našeho zemědělství, všichni lidé, školáky počínaje a nestory chovu holštýnek ve východních Čechách konče, svou účastí dali jasný signál – mléko v této oblasti chceme a umíme ho dělat, ne však za ceny hluboko pod výrobními náklady!

Pro zajímavost připomeňme, že v době kdy se uskutečnil první ročník – v září 1995, byla průměrná užitkovost holštýnské populace 4910 kg mléka za laktaci spolu se 157 kg bílkovin. V roce 2008 se toto číslo pohybuje ve výši 8708 kg mléka a 283 kg bílkovin za laktaci! V letošním roce se opět předvedly špičky holštýnských krav této oblasti, nejlepší prvotelky, nejlepší krávy na 2. a další laktaci a krávy s nejlepším vemenem.

V rámci tradiční přehlídky skotu bylo předvedeno 8 kolekcí dojnic holštýnského plemene a celkem se v předvadišti ukázalo 38 kusů dojnic. Tyto dojnice pocházely z chovů podniků AGRO Chomutice a.s. farma Staré Smrkovice, AGRO Chomutice a.s. farma Třtěnice, AGRO Chomutice a.s. Donín- Hrádek nad Nisou,ZEPO Bělohrad a.s., AGRO Žlunice a.s., ZD Bašnice, AGRO Slatiny a.s., Farma Stříbrných, AGROM Třebnouševes s.r.o., ZEAS Podhorní Újezd a.s., a Zemědělské družstvo Všestary.

Dojnice v předváděcím kruhu posuzoval hlavní bonitér ing. Rostislav Škrabal a jeho konečný verdikt zní takto: Mezi prvotelkami se nejlépe umístila dojnice číslo CZ 139049952, chovatele Karla Stříbrného, po otci ROUKI NXA 480, která za 200 dní laktace nadojila 7 097 kg mléka a 209 kg bílkovin. Jako dojnice s nejlepším vemenem byla vyhodnocena tatáž prvotelka číslo CZ 139049952, chovatele Karla Stříbrného. Vítězkou mezi staršími dojnicemi a zároveň celkovou šampiónkou výstavy se stala dojnice číslo CZ 139016952, chovatele Karla Stříbrného, po otci FARADAY NEA 211, která na první laktaci nadojila 10 883 kg mléka při 362 kg bílkovin! Stříbrní jsou tedy zlatí ve všech disciplinách!

Komentáře

PRIM 2009
napsal 8.9.2009 13:35 uživatel Ing Ervová [neregistrovaný]
Jsem moc ráda,že jsme v naší oblasti byli pochopeni.Chtěli jsme ukázat, že tu jsme ,že něco umíme a nechceme se vzdát. Již v začátku komentáře jsem říkala neoslavujeme, ale vzdáváme hold českému zemědělství.Vůbec nezáleží na tom, kdo si odnese pohár, ale na tom že jsem ve středu dění a že patřím mezi ty co umí.Přece není možné,aby se v této republice zničilo vše co funguje.

Ing Stanislava Ervová

Přidat komentář

© 2007 - 2011 EmTom, Graphics design Kublaychan
ZEA Sedmihorky, spol. s r.o. - Roudný 53
Hybridy kukuřice | Krmné směsi | Konzervanty | Osiva řepky | Mapa stránek