ZEA.cz Máme dostatek energie v KD dojnic před otelením?
ZEA Kontakt
infolinka: 481 389 607
email: zea@zea.cz
Roudný 53, Karlovice
ZEA-LAND

ZEA Spojeni
ZEA Video
ZEA Co to je? Je to rostlina kukuřice a zároveň symbol činnosti Zea Sedmihorky, ve všech aspektech jejího užití – v agrotechnice pěstování, ve výrobě a konzervaci objemných krmiv, v produkci kukuřičného zrna, ve výživě hospodářských zvířat a v neposlední řadě i v průmyslovém užití biomasy na produkci energie.
ZEA Prodejna

Otevírací doba

Po–Pá
   9–16 hod.

Kontakty


ZEA Kdy to bude
ZEA očko

Máme dostatek energie v KD dojnic před otelením?

4.1.2008
Krmící se krávy (ruz) Všeobecně rozšířený a většinou pravdivý názor, že dojnice po otelení trpí nedostatkem energie, je každodenní realitou našich chovů. Dostat do dojnic dostatek energie na počátku laktace, kdy příjem sušiny dojnicemi je nízký, je vždy obtížné.Nově si však musíme uvědomit, že problémy začínají již dávno předtím než dojde k porodu a začne laktace. Dojnice v posledním stádiu období stání na sucho, v období přípravy na porod (tj. zhruba 21 dnů před očekávaným otelením), již velmi pravděpodobně budou procházet negativní energetickou bilancí - energie krmné dávky nepokryje energetické nároky organismu dojnice.

K negativní energetické bilanci dojde z několika důvodů. V průběhu posledních týdnů březosti jsou zvyšující se nároky roustoucího plodu největší. Naproti tomu s blížícím se porodem dojnice fyziologicky přijímají méně krmiva. Abychom sjednotili tyto dva protichůdné jevy, musíme v krmných dávkách dojnicím umožnit, aby v každém přijmutém žvanci potravy přijmuly i více živin. Jen tak zajistíme naplnění jejich živinových požadavků.

Výzkumný ústav ministerstva zemědělství v Beltsville (BARC) v USA určil nároky dojnic na energii v období před otelením. Použijeme-li tyto výsledky můžeme vypočítat potřebnou koncentraci energie v různém stádiu tranzitní periody.

Dny před otelenímPříjem sušiny (kg/den)Nároky na energii (MJ/den)Nutná koncentrace energie(MJ/kg)
2112,565,75,28
7 - 1011,771,26,11
3 - 09,274,58,12
M. Hutjens - Příjem sušiny

Jak vyplývá z tabulky, koncentrace energie v krmné dávce by měla být 8,12 MJ/kg! Jen při takové hodnotě by byly splněny nároky dojnice na energii v závěrečných dnech březosti! Koncentrací energie a podílem jádra by tato dávka měla předčit i krmnou dávku vysokoprodukčních dojnic na počátku laktace!

Jednoznačně dieta obsahující 8,12 MJ/kg a sestavená převážně z jádra není vhodná pro dojnici jakožto přežvýkavce. Z tohoto důvodu, jakmile formulujeme krmnou dávku pro dojnice v přípravě na porod, balancujeme vlastně na napjatém laně, kdy se snažíme maximalizovat koncentraci energie a přitom zachovat dostatek vlákniny abychom udrželi plně fungující a funkční bachor.

Řešením výživy dojnic v tomto období je správné sestavení krmné dávky a užití speciálních směsí Příprava porod „ušitých“ přímo na míru jednotlivých chovů. Tyto krmné směsi naleznete v sekci ZEA Produkty.

Komentáře

Přidat komentář

© 2007 - 2011 EmTom, Graphics design Kublaychan
ZEA Sedmihorky, spol. s r.o. - Roudný 53
Hybridy kukuřice | Krmné směsi | Konzervanty | Osiva řepky | Mapa stránek