ZEA.cz Na velikosti a síle záleží!
ZEA Kontakt
infolinka: 481 389 607
email: zea@zea.cz
Roudný 53, Karlovice
ZEA-LAND

ZEA Spojeni
ZEA Video
ZEA Co to je? Je to rostlina kukuřice a zároveň symbol činnosti Zea Sedmihorky, ve všech aspektech jejího užití – v agrotechnice pěstování, ve výrobě a konzervaci objemných krmiv, v produkci kukuřičného zrna, ve výživě hospodářských zvířat a v neposlední řadě i v průmyslovém užití biomasy na produkci energie.
ZEA Prodejna

Otevírací doba

Po–Pá
   9–16 hod.

Kontakty


ZEA Kdy to bude
ZEA očko

Na velikosti a síle záleží!

29.5.2008
Sklizeň (ruz) Dnes se na mnoha pokosech pícnin rozhoduje o budoucí užitkovosti. Například oddálení sklizně vojtěšky o jeden den znamená zbalastnění této senáže zvýšením obsahu hrubé vlákniny o 0,9 % za každý den prodlení! Výrobou kvalitních objemných krmiv, senáží i siláží se nám jejich spotřebitelé – dojnice, jalovice i býci, odmění jejich vyšším příjmem. A příjem sušiny je i podstatou jejich užitkovosti.

Dobrá kvalita všech komponentů krmné dávky je také základním předpokladem onoho vysokého příjmu sušiny. Objemná krmiva by měla vykazovat obsah energie minimálně 5,6 MJ NEL/kg sušiny a samozřejmostí je i požadavek na jejich bezchybnou fermentaci podloženou užitím konzervantů.

Stěžejním ukazatelem kvality objemných krmiv je zejména podíl vlákniny, především zastoupení neutrální detergentní vlákniny NDF (celulóza + lignin + hemicelulóza), která by se měla pohybovat v celkové sušině krmné dávky v rozmezí 28 – 33 %, přitom minimálně 70 – 75 % NDF by mělo pocházet z objemných krmiv.

Kapacita příjmu NDF u dospělé dojnice představuje 0,9 – 1,2 % její živé hmotnosti. Se zvyšováním obsahu NDF v dietě klesá příjem krmiva. Pokles příjmu krmiva z důvodů zkrmování nekvalitní píce jednoznačně znamená pokles užitkovosti. Jednotlivá krmiva vykazují vedle různého obsahu NDF i její rozdílnou degradovatelnost. Například cukrovarské řízky vykazují 94 %, travní senáž 89 % a kukuřičná siláž 66 % degradovatelnost. Pokles degradovatelnosti NDF opět přináší snížení příjmu sušiny.

Naproti tomu, obsah acidodetergentní vlákniny ADF (celulóza + lignin) vypovídá spíše o stravitelnosti sušiny a její žádoucí hladina v sušině krmné dávky by se měla pohybovat v dimenzi 19 – 21 %.

Komentáře

Přidat komentář

© 2007 - 2011 EmTom, Graphics design Kublaychan
ZEA Sedmihorky, spol. s r.o. - Roudný 53
Hybridy kukuřice | Krmné směsi | Konzervanty | Osiva řepky | Mapa stránek