ZEA.cz Pádlo zvyšuje stravitelnost?
ZEA Kontakt
infolinka: 481 389 607
email: zea@zea.cz
Roudný 53, Karlovice
ZEA-LAND

ZEA Spojeni
ZEA Video
ZEA Co to je? Je to rostlina kukuřice a zároveň symbol činnosti Zea Sedmihorky, ve všech aspektech jejího užití – v agrotechnice pěstování, ve výrobě a konzervaci objemných krmiv, v produkci kukuřičného zrna, ve výživě hospodářských zvířat a v neposlední řadě i v průmyslovém užití biomasy na produkci energie.
ZEA Prodejna

Otevírací doba

Po–Pá
   9–16 hod.

Kontakty


ZEA Kdy to bude
ZEA očko

Pádlo zvyšuje stravitelnost?

27.10.2008
(ruz) „Pádlo načechrá krmnou dávku a ta bude pro dojnice lépe stravitelná.“ Takové a podobné názory jsme mohli slyšet z úst dovedných prodejců míchacích krmných vozů, které se sjeli na předváděcí akci do Lysic. Prakticky se předvedla dvacítka v Česku dostupných míchacích krmných vozů, takže byly zastoupeny jak samojízdné míchací vozy, tak tažené. A samozřejmě vybavené buď vybírací frézou, vykusovači anebo bez vlastního nakládání, s horizontálními či vertikálními typy míchání. Při předvedení měly vozy smíchat tři komponenty – slámu, siláž, senáž a to v poměru 10:50:40. V samém závěru byla vyhodnocena struktura a homogenita zamíchání těchto objemných krmiv.

Směsná krmná dávka se však sestává nejenom z výše uvedených, ale i z mnoha dalších komponentů. Záleží tedy jenom na kvalitě práce míchacího vozu, jak se s touto výzvou vypořádá. Neboť v klasické definici jsou ve směsné krmné dávce (TMR) veškeré objemné píce a koncentráty, včetně makro a mikroprvků a vitamínů smíchány dohromady tak, aby v každém žvanci obsahovala definovanou koncentraci živin. Velkou pozornost proto musíme věnovat distribuci doplňků minerálních látek a látek se specifickým účinkem, kvasinek, vychytávačů toxinů apod. Přestože to doporučují prodejci, nemohou být tyto komponenty do míchacích vozů vkládány samostatně, v koncentrované formě, ale vždy musí být naředěny nosičem v poměru 1:100. Bez jejich předmíchání do většího objemu je žádný míchací vůz nedokáže uspokojivě redistribuovat do celého profilu TMR!

Při příjmu TMR dostávájí dojnice předurčený poměr jádra a objemné píce, takže nemají možnost dávat přednost chutnějším krmivům. TMR snižuje riziko poruch trávení, protože jádro není podáváno jednorázově ve velkých a pro bachor nepřípustných dávkách. Příjem sušiny dojnicemi je maximální, protože dojnice mají neomezený přístup k TMR. Namícháním TMR se zlepší stravitelnost krmné dávky, protože bachorová mikroflóra má k dispozici optimálně vybalancované fermentovatelné živiny a bachorové pH je vyrovnané.

Tedy ne pádlem, ale optimalizací živin dosáhneme vyšší stravitelnosti krmných dávek!

Komentáře

Přidat komentář

© 2007 - 2011 EmTom, Graphics design Kublaychan
ZEA Sedmihorky, spol. s r.o. - Roudný 53
Hybridy kukuřice | Krmné směsi | Konzervanty | Osiva řepky | Mapa stránek