ZEA.cz Řízky jsou řízky
ZEA Kontakt
infolinka: 481 389 607
email: zea@zea.cz
Roudný 53, Karlovice
ZEA-LAND

ZEA Spojeni
ZEA Video
ZEA Co to je? Je to rostlina kukuřice a zároveň symbol činnosti Zea Sedmihorky, ve všech aspektech jejího užití – v agrotechnice pěstování, ve výrobě a konzervaci objemných krmiv, v produkci kukuřičného zrna, ve výživě hospodářských zvířat a v neposlední řadě i v průmyslovém užití biomasy na produkci energie.
ZEA Prodejna

Otevírací doba

Po–Pá
   9–16 hod.

Kontakty


ZEA Kdy to bude
ZEA očko

Řízky jsou řízky

18.11.2008
Cukrovarské řízky (ruz) Řízky chutnají nejenom nám, masožravcům. I takový gurmán, jakým je dojnice, si s oblibou řízky dá - ovšem ty cukrovarské. Bachor nepohrdne cukrovarskými řízky kvůli jejich nutričnímu složení. Živiny řízků doslova převtělí do svých mikrobů a použije k jejich růstu. Cukrovarské řízky se v krmných dávkách využívají jak v čerstvé formě, tak i silážované. I když jejich cena není vysoká, je nutno dbát na maximální odlisování přebytečné vody již v cukrovarech.

Při dobrém seřízení těchto lisů si domů přivezeme materiál o sušině okolo 23,0 % a ten lze již úspěšně zakonzervovat a uskladnit, aniž by utrpěla krmná hodnota. Ideálním způsobem je lisování do vaků, což umožňuje vysokými měrnými tlaky okamžité vytěsnění vzduchu, vytvoření a udržení anaerobních podmínek po celou dobu skladování. Za těchto okolností je možno řízky uchovávat v čerstvém stavu po celý rok. Rozhodující nákladovou položkou jsou náklady na uchování ve vaku. I přesto je to jeden z nejlevnějších zdrojů stravitelné energie.

Obsah živin v cukrovarských řízcích v porovnání s kukuřičnou siláží

Koncentrace živin
v sušině
NL
%
Tuk
%
Hr. vláknina
%
ADF
%
NDF
%
NEL
MJ/kg
Cukrovarské řízky 9,9 1,1 20,2 21,4 41,2 4,8
Kukuřičná siláž 9,2 3,1 19,8 24,2 43,1 6,2

Vedle živinové funkce v krmné dávce mají cukrovarské řízky ještě dvě důležité úlohy. Svůj první úkol sehrávají při vylučování toxinů. Druhým úkolem je jejich dietetický účinek, kdy zvýšenou chutností umožní zvýšení příjmu celkové sušiny směsné krmné dávky. Cukrovarské řízky navíc na sebe nabalí jádro a ostatní sypké součásti krmné dávky a tím dojnicím znemožní jejich selektivní příjem.

Uplatnění řízků v krmných dávkách má i svá omezení, která vyplývají z nízkého zastoupení strukturální vlákniny a z rychlosti fermentace v bachoru. Pektin buněčných stěn je v bachoru rozložitelný až ze 75 % a vysoké dávky řízků by mohly způsobit stejné problémy jako vysoké dávky obilovin. Proto by maximální dávka vlhkých cukrovarských řízků měla pokrýt do 30 % potřebu NDF z píce a maximální dávka sušených cukrovarských řízků by neměla překročit 3 kg na den.

Komentáře

Já se pídím po tomtéž na trase Most Praha, ale
napsal 21.12.2010 20:15 uživatel Michal [neregistrovaný]
vše vyprodáno?
Kde se dají sehnat třtinové řízky,nebo cukrovarské
napsal 14.3.2010 16:05 uživatel Karel [neregistrovaný]
CH těl bych přdávat koním a kravám do krmiv cukrovarské řízky a nevím kde byse daly sehnat v okolí Frýdku-Místku

Přidat komentář

© 2007 - 2011 EmTom, Graphics design Kublaychan
ZEA Sedmihorky, spol. s r.o. - Roudný 53
Hybridy kukuřice | Krmné směsi | Konzervanty | Osiva řepky | Mapa stránek