ZEA.cz Roboti dostali dárek
ZEA Kontakt
infolinka: 481 389 607
email: zea@zea.cz
Roudný 53, Karlovice
ZEA-LAND

ZEA Spojeni
ZEA Video
ZEA Co to je? Je to rostlina kukuřice a zároveň symbol činnosti Zea Sedmihorky, ve všech aspektech jejího užití – v agrotechnice pěstování, ve výrobě a konzervaci objemných krmiv, v produkci kukuřičného zrna, ve výživě hospodářských zvířat a v neposlední řadě i v průmyslovém užití biomasy na produkci energie.
ZEA Prodejna

Otevírací doba

Po–Pá
   9–16 hod.

Kontakty


ZEA Kdy to bude
ZEA očko

Roboti dostali dárek

12.5.2009
Porodní hala Dolany (ruz) Zemědělské družstvo Dolany, hospodařící na okrese Náchod, má ve své robotizované stáji ve Slatině nad Úpou již roční zkušenosti z jejího provozu. Stavba byla zahájena v červenci 2007 a dojnice se právě před rokem, 13. května 2008, do nové stáje naskladnily. Ke vzdušné, volné, boxové stáji o rozměrech 32 x 77 metrů s maximální kapacitou 284 kusů dojnic nyní navíc přibyla ještě novostavba porodny. Pro ustájené dojnice i všechny lidi, co se kolem nich točí, to je příjemný dárek k 1. narozeninám.

Nová vzdušná hala porodny se začala částečně využívat již od počátku roku. Je to volná průjezdná kapacitní stáj rozdělená na jedné straně do pěti kotců s možností ustájení až 13 kusů dojnic v kotci. Tato polovina porodny se využívá pro dojnice stojící na sucho. Na druhé straně byly vybudovány dvě sekce po osmi kusech a dvě sekce po třech kusech. Tato část porodny se sekcemi se slouží pro dojnice v přípravě na porod a v sekcích po třech zároveň probíhá i jejich telení. Nově narozená telata jsou 24 hodin u matky, pak jsou převedena do venkovních bud a dojnice je zařazena do produkční stáje s roboty. Jak uvádí faremní zootechnik, M. Nývlt, je důležité, aby se otelená dojnice vrátila zpět do „své“ skupiny, ke „svému“ robotu, na který byla zvyklá před odchodem na porodnu. „Máme jednoznačně vypozorováno, že stačí, aby byl dojící box v jiné sekci zrcadlově obrácen, a kráva si již špatně zvyká. Když ji přeženeme zpět na „své“ místo ve stáji okamžitě se přizpůsobí původnímu umístění dojícího robotu“.

Směsná krmná dávka je složena z kukuřičné siláže, senáže, cukrovarských řízků, produkční směsi a sena a je sestavena na 22-23 litrů mléka. K dobilancování výživy a k podpoře „chození“ dojnic do robotu je jim přímo při dojení předkládána namelasovaná, granulovaná směs v množství odpovídající aktuální užitkovosti a fázi laktace. „Melasovanou granulovanou směs a produkční směs do krmné dávky vyrábí a dodává ZEA Sedmihorky. Podle aktuálních počítačových záznamů lze vyhodnotit, že se dojnice nechávají podojit v průměru 2,8-3 krát za den a vše co přispěje k tomu, že dojnice přijdou k robotu a nechají se podojit, nám ulehčuje práci“, doplňuje M. Nývlt.

Komentáře

Doplnění melasy
napsal 15.5.2009 12:10 uživatel Autor [neregistrovaný]
Ještě doplnění. Melasa se užívá řepná nikoliv třtinová a na hotovou směs (granule) se aplikuje nástřikem. Je tedy tekutá, nepřidává se do granulí sušená.
Melasa a její úloha
napsal 15.5.2009 12:00 uživatel Autor [neregistrovaný]
Řepná melasa se opravdu užívá proto, aby se krávy "těšily" nejen na podojení, ale měly i jiný důvod dostavit se do dojícího boxu. S melasováním se u této stáje začalo v listopadu 2008 a jak tvrdí faremní zootechnik M. Nývlt tak i prvotelky chodí kolem robota v magickém kruhu a čekají na uvolnění místa.
Melasa
napsal 13.5.2009 21:47 uživatel Jana [neregistrovaný]
Chápu správně, že dáváte kravám melasu proto, aby se chodily samy podojit? A jak dlouhé to jsou zkušenosti? Díky za info.

Přidat komentář

© 2007 - 2011 EmTom, Graphics design Kublaychan
ZEA Sedmihorky, spol. s r.o. - Roudný 53
Hybridy kukuřice | Krmné směsi | Konzervanty | Osiva řepky | Mapa stránek