ZEA.cz Robotizovaná stáj Zemědělského družstva Dolany
ZEA Kontakt
infolinka: 481 389 607
email: zea@zea.cz
Roudný 53, Karlovice
ZEA-LAND

ZEA Spojeni
ZEA Video
ZEA Co to je? Je to rostlina kukuřice a zároveň symbol činnosti Zea Sedmihorky, ve všech aspektech jejího užití – v agrotechnice pěstování, ve výrobě a konzervaci objemných krmiv, v produkci kukuřičného zrna, ve výživě hospodářských zvířat a v neposlední řadě i v průmyslovém užití biomasy na produkci energie.
ZEA Prodejna

Otevírací doba

Po–Pá
   9–16 hod.

Kontakty


ZEA Kdy to bude
ZEA očko

Robotizovaná stáj Zemědělského družstva Dolany

12.8.2008
Robotizovaná stáj Zemědělského družstva Dolany (ruz) Zemědělské družstvo Dolany, okres Náchod otevřelo počátkem května novostavbu robotizované stáje ve Slatině nad Úpou. Stavba byla zahájena v červenci 2007 a celková investice včetně silážních žlabů se vyšplhala na 53 milionů korun. Jak vypadá provoz stáje po třech měsících od naskladnění? Přijměme proto pozvání od zootechnika Mirka Nývlta, který nás po „své“ stáji virtuálně provede.

Zemědělské družstvo Dolany, okres Náchod otevřelo počátkem května novostavbu robotizované stáje ve Slatině nad Úpou. Stavba byla zahájena v červenci 2007 a celková investice včetně silážních žlabů se vyšplhala na 53 milionů korun. Jak vypadá provoz stáje po třech měsících od naskladnění? Přijměme proto pozvání od zootechnika Mirka Nývlta, který nás po „své“ stáji virtuálně provede.

Velmi vzdušná a prosvětlená, volná, bezstelivová, šestiřadá stáj má rozměry 77 x 32 metrů a v cílovém stavu pojme 284 kusu dojnic. Lehací boxy jsou vybaveny gumovými matracemi, které v současné době přistýláme pilinami. Ve hnojných chodbách jsou nainstalovány shrnovací lopaty. Kejda je odváděna až do nadzemní železobetonové jímky Wolf o výšce 8 metrů s kapacitou přes 4000 m3. Provoz lopat je monitorován počítačem a všechny nestandardní jevy se zaznamenávají.

Dojení je zabezpečeno holandskými roboty firmy Insentec. Dva roboti Galaxy Starline jsou koncipovány jako dvoumístné (přístup z obou stran) a dva jako jednomístné. Robot Galaxy Starline provádí nasazení dojícího stroje na základě laserového zaměření, snímá strukové násadce jednotlivě a páté strukové pouzdro slouží k desinfekci struků. Vodivost mléka se měří z každé čtvrtě zvlášť a nadojené mléko lze separovat z dodávky. Po každém dojení proběhne automatická desinfekce dojícího zařízení. Po podojení léčené nebo nemocné dojnice se automaticky přístroj propláchne až k separačnímu ventilu. U robota lze užít i systém ručního režimu dojení, což přináší velkou výhodu právě v současné době, kdy se dojnice učí nechat se obsluhovat robotem a u většiny prvotelek.

Po dvou měsících provozu lze vyhodnotit, že dojnice se nechávají robotem podojit v průměru 3x za den.

Krmná dávka, která je 2x denně zakládána míchacím krmným vozem je složena z jetelové a travní senáže, kukuřičné siláže, řízků, sena a části jádra. Zbytek směsi dostávají dojnice při dojení. Protože se stáj teprve rozjíždí, jsou zde vybrané dojnice do 200 dnů laktace z bývalých vazných stájí. Přesto dosahují průměrné užitkovosti 26 litrů mléka na dojenou. Mléko obsahuje 3,8 % tuku, 3,2 % bílkovin a obsah SB je 165 tis.

Nemnoho zemědělských podniků vsadilo na mléko, ještě méně z nich se rozhodlo udělat něco pro jeho tvořitelky. Zemědělské družstvo Dolany však patří mezi ně!

Komentáře

Přidat komentář

© 2007 - 2011 EmTom, Graphics design Kublaychan
ZEA Sedmihorky, spol. s r.o. - Roudný 53
Hybridy kukuřice | Krmné směsi | Konzervanty | Osiva řepky | Mapa stránek