ZEA.cz Separátor – nezbytná a účinná pomůcka k posuzování struktury krmných dávek dojnic
ZEA Kontakt
infolinka: 481 389 607
email: zea@zea.cz
Roudný 53, Karlovice
ZEA-LAND

ZEA Spojeni
ZEA Video
ZEA Co to je? Je to rostlina kukuřice a zároveň symbol činnosti Zea Sedmihorky, ve všech aspektech jejího užití – v agrotechnice pěstování, ve výrobě a konzervaci objemných krmiv, v produkci kukuřičného zrna, ve výživě hospodářských zvířat a v neposlední řadě i v průmyslovém užití biomasy na produkci energie.
ZEA Prodejna

Otevírací doba

Po–Pá
   9–16 hod.

Kontakty


ZEA Kdy to bude
ZEA očko

Separátor – nezbytná a účinná pomůcka k posuzování struktury krmných dávek dojnic

6.5.2008
Separátor – nezbytná a účinná pomůcka k posuzování struktury krmných dávek dojnic (ruz) Velikost částic objemné píce a směsné krmné dávky (TMR) výrazně ovlivňuje prostředí v bachoru, dobu přežvykování a výskyt metabolických poruch. Snížená délka částic vede ke zkrácení doby přežvykování a snižuje bachorové pH. Dojnice, která méně přežvykuje, produkuje méně slin potřebných k pufraci bachorového obsahu. Na druhé straně, jestliže jsou částice příliš dlouhé, dojnice mají snahu vybírat a upřednostňovat jadrnou složku krmné dávky. Vědci Pensylvánské státní univerzity vyvinuli tzv. Separátor částic a vypracovali doporučení pro optimalizaci velikosti částic v kukuřičné siláži, vojtěškové senáži a TMR.

Původní Separátor má tři části – 2 síta a dno, které oddělí částice podle velikosti do 3 skupin. První skupinou jsou částice, které zůstávají na horním sítu a mají velikost větší než 1,88 cm. Na druhém sítě se zachycují částice o velikosti od 0,88 do 1,88 cm. Na dno propadají částice menší než 0,88 cm.

Původní Separátor má tři části – 2 síta a dno, které oddělí částice podle velikosti do 3 skupin. První skupinou jsou částice, které zůstávají na horním sítu a mají velikost větší než 1,88 cm. Na druhém sítě se zachycují částice o velikosti od 0,88 do 1,88 cm. Na dno propadají částice menší než 0,88 cm.

Doporučená distribuce částic pro původní třísítový Penn State Separátor

Síto Kukuřičná siláž Vojtěšková senáž Vojtěšková senáž
Horní síto Separátoru 10 – 15 % 15 – 25 % 12 %
Střední síto Separátoru 40 – 50 % 30 – 40 % 30 – 50 %
Dno Separátoru 40 – 50 % 40 – 50 % 40 – 60 %

Přestože na mnoha farmách objemná krmiva uskladněná v jamách vyhovují, co se struktury týče, výše uvedeným číslům, výsledky zkoušených vzorků TMR již tak optimisticky nevyhlížejí. Důvodem je přílišné míchání krmiv v krmném voze, které může podstatně ovlivnit délku částic krmiva.

Stejně tak může být délka částic výrazně zmenšena použitím vybírací frézy, která má sice kladný vliv na pevnost otevřené stěny silážní jámy a tím i na snížení oxidace otevřeného profilu, ale velmi nepříznivě ovlivňuje původní strukturu silážované hmoty. V kombinaci s nadměrným mícháním v míchacím krmném voze se siláž, nebo senáž s ideální délkou částic v silážní jámě může změnit na naprosto nedostačující zdroj efektivní vlákniny ve žlabu před dojnicemi.

Další možnou příčinou neuspokojivého výsledku zachování dostatečného množství efektivní (strukturální) vlákniny je pořadí vkládaných krmiv do míchacího vozu. Přidání dlouhého sena či slámy do vozu až v polovině míchání a jejich homogenizace s dalšími součástmi krmné dávky znamená, že ostatní objemná krmiva utrpí nadměrným mícháním. Nadměrné míchání vždy koresponduje s nedostatkem efektivní vlákniny pro dojnice se všemi důsledky jak ve zdraví, užitkovosti, tak i reprodukci.

Komentáře

separátor
napsal 14.11.2014 22:28 uživatel Luděk Paleček [neregistrovaný]
Dobrý den, je možné někde zakoupit "separátor" krmné dávky?
děkuji

Přidat komentář

© 2007 - 2011 EmTom, Graphics design Kublaychan
ZEA Sedmihorky, spol. s r.o. - Roudný 53
Hybridy kukuřice | Krmné směsi | Konzervanty | Osiva řepky | Mapa stránek