ZEA.cz Sláma i v období stání na sucho?
ZEA Kontakt
infolinka: 481 389 607
email: zea@zea.cz
Roudný 53, Karlovice
ZEA-LAND

ZEA Spojeni
ZEA Video
ZEA Co to je? Je to rostlina kukuřice a zároveň symbol činnosti Zea Sedmihorky, ve všech aspektech jejího užití – v agrotechnice pěstování, ve výrobě a konzervaci objemných krmiv, v produkci kukuřičného zrna, ve výživě hospodářských zvířat a v neposlední řadě i v průmyslovém užití biomasy na produkci energie.
ZEA Prodejna

Otevírací doba

Po–Pá
   9–16 hod.

Kontakty


ZEA Kdy to bude
ZEA očko

Sláma i v období stání na sucho?

22.7.2008
Kráva a tele (ruz) Přestože dojnice v období stání na sucho nepřináší žádné tržby za mléko a jsou často na samém okraji zájmu chovatele, je nutné si uvědomit, že špičková mléčná užitkovost začíná právě v tomto období! Výživa dojnic v období stání na sucho má také svá pravidla. Při zkrmování balastu dojnice musí mobilizovat svoje tukové rezervy se všemi negativními důsledky, naopak zkrmování zbytkové TMR od laktujících dojnic vede k jejich zatloustnutí. Mnohdy chybí i řádná minerální a vitamínová výživa.

Význam období stání na sucho:

  • zasušení mléčné žlázy, zabránění vzniku infekce mastitidy, regenerace mléčné žlázy pro novou laktaci
  • zajištění dostatečného příjmu živin k pokrytí nároků rostoucího plodu (v posledních třech měsících březosti plod zvyšuje svou hmotnost trojnásobně)
  • upravení tělesné kondice, pokud je to nutné
  • stimulace imunitního systému, zabezpečení reprodukce, snížení výskytu mastitid
  • minimalizace metabolických poruch, prevence výskytu ulehnutí po porodu, zadržení lůžka, přesunů slezu, atp.
  • vytvoření dostatečné rezervy minerálních látek, vitamínů a mikroprvků pro následující laktaci
  • optimální start užitkovosti a dosažení vyšší dojivosti

Krmná dávka v období stání na sucho musí být zformulována tak, aby zabezpečila vyrovnaný příjem živin po celé období a nesmí obsahovat nedostatek ani přebytek energie. Drackley a Janovick-Guretzky (2007) stanovil potřebu energie pro toto období na úroveň NEL 5,4 - 5,8 MJ/kg. Pro dosažení správné energetické hodnoty dávky lze s úspěchem využít krmnou slámu v dávce 20-30 % sušiny. Vzhledem k tomu, že jde poměrně o vysoké dávky slámy (2 - 4 kg) je vhodné, aby i tato skupina dostávala směsnou krmnou dávku (TMR) a v ní slámu pokrácenou na částice kolem 6 cm tak, aby nedocházelo k vybírání chutnější složky krmné dávky. Zároveň je třeba zabezpečit i dostatečnou vlhkost TMR na úrovni 50 %. Takto zformulovaná krmná dávka poskytuje dojnici dostatek vlákniny a je tak minimalizován negativní dopad snížení příjmu sušiny před otelením a po otelení.

V období tří týdnů před otelením je vhodné doplnit krmnou dávku dojnic o směs porod, kdy zvýšení koncentrace NFC v přípravné dávce zvýší příjem sušiny. Navíc sláma krmená v období před otelením vytvoří hustou bachorovou matraci, která hraje prim v řešení bachorových onemocnění a snížených příjmech sušiny po otelení. O tom, že sláma krmená před otelením zůstává i po porodu v bachoru a pomáhá předcházet přesunutí slezu nás informoval velký praktik a majitel 2 300 jedenáctitisícových dojnic Richard Waybright při své návštěvě v květnu 1999. Muselo uběhnout skoro 10 let, abychom se jeho doporučeními začali řídit?!

Komentáře

Sláma v KD
napsal 29.7.2008 11:58 uživatel Němeček Otto [neregistrovaný]
Přidávání nakrátko nařezané slámy používáme,nejenom u krav nasucho,
ale i v laktaci.Doporučuji.

Přidat komentář

© 2007 - 2011 EmTom, Graphics design Kublaychan
ZEA Sedmihorky, spol. s r.o. - Roudný 53
Hybridy kukuřice | Krmné směsi | Konzervanty | Osiva řepky | Mapa stránek