ZEA.cz Sláma v krmných dávkách dojnic?
ZEA Kontakt
infolinka: 481 389 607
email: zea@zea.cz
Roudný 53, Karlovice
ZEA-LAND

ZEA Spojeni
ZEA Video
ZEA Co to je? Je to rostlina kukuřice a zároveň symbol činnosti Zea Sedmihorky, ve všech aspektech jejího užití – v agrotechnice pěstování, ve výrobě a konzervaci objemných krmiv, v produkci kukuřičného zrna, ve výživě hospodářských zvířat a v neposlední řadě i v průmyslovém užití biomasy na produkci energie.
ZEA Prodejna

Otevírací doba

Po–Pá
   9–16 hod.

Kontakty


ZEA Kdy to bude
ZEA očko

Sláma v krmných dávkách dojnic?

7.7.2008
Krávy (ruz) Nutriční požadavky vysokoprodukčních dojnic na zvýšenou hladinu energie vedou k tomu, že se zvyšuje podíl koncentrovaných krmiv v krmné dávce. Dojnice však musí uspokojit i své fyziologické nároky a proto je nutné, aby předkládaná krmná dávka zajišťovala i jejich požadavky na vlákninu.


Při sestavování krmných dávek je proto nutné dbát nejen na vybalancování obsahu vlákniny (18-20 % ADF, 28-30 % NDF v suš.) a ostatních živin, ale i na fyzikální délku částic krmiva. Předložená krmná dávka by tedy měla být nejenom velmi přátelská k bachorovým mikrobům, ale hlavně musí vyhovovat požadavkům dojnice jako přežvýkavce. Správná délka částic objemného krmiva je nezbytná pro správnou funkci bachoru. Snížená délka částic vede ke zkrácení doby přežvykování a dojnice produkuje méně slin potřebných k pufraci a snižuje bachorové pH. Na druhé straně, jestliže jsou částice příliš dlouhé, dojnice upřednostňují jadrnou složku, kterou z dávky snadno vybírají.

Vliv zastoupení objemných krmiv v dávce na přežvykování

Podíl objemných krmiv v KD % suš. 35 65
Příjem NDF kg/den 6,7 7,5
NDF z objemných krmiv kg/den 3,1 4,6
Přežvykování hod./den 10,7 12,6
Produkce slin l/den 180 230
Průměrné pH bachoru pH 5,9 6,2

Jednou z možností jak sestavit intenzivní krmnou dávku a neochudit dojnice o vlákninu je užití kvalitní krmné slámy. Sláma však musí být míchacím vozem dostatečně nařezaná a homogeně zapravená tak, aby celá směsná krmná dávka byla nejenom uniformní, ale i soudržná. Sláma kromě toho, že lépe splní úlohu při zajištění správné motoriky bachoru a tvorby vlákninové rohože navíc i „ušetří“ místo v bachoru pro ostatní komponenty, neboť 1 kg kvalitní pšeničné slámy svou funkčností odpovídá zhruba 2,5 kg sena. Sláma však musí mít přívlastek krmná, být tedy vhodná pro užití ve výkonných krmných dávkách dojnic, prostá plísní, mykotoxinů a dalšího znehodnocení, které negativně působí jak na rozvoj mikroflóry, tak na samotnou dojnici.

Komentáře

Sláma v KD
napsal 29.7.2008 11:52 uživatel Němeček Otto [neregistrovaný]
Po zařazení nakrátko nařezané slámy jsme u našich dojnic "neznali"
přetočení slezu,krávy lépe vyžírali předložené krmivo a hlavně
nedocházelo k separaci krmiva.DOPORUČUJI!!!

Přidat komentář

© 2007 - 2011 EmTom, Graphics design Kublaychan
ZEA Sedmihorky, spol. s r.o. - Roudný 53
Hybridy kukuřice | Krmné směsi | Konzervanty | Osiva řepky | Mapa stránek