ZEA.cz V Krásné Vsi dojí roboti
ZEA Kontakt
infolinka: 481 389 607
email: zea@zea.cz
Roudný 53, Karlovice
ZEA-LAND

ZEA Spojeni
ZEA Video
ZEA Co to je? Je to rostlina kukuřice a zároveň symbol činnosti Zea Sedmihorky, ve všech aspektech jejího užití – v agrotechnice pěstování, ve výrobě a konzervaci objemných krmiv, v produkci kukuřičného zrna, ve výživě hospodářských zvířat a v neposlední řadě i v průmyslovém užití biomasy na produkci energie.
ZEA Prodejna

Otevírací doba

Po–Pá
   9–16 hod.

Kontakty


ZEA Kdy to bude
ZEA očko

V Krásné Vsi dojí roboti

30.6.2009
V Krásné Vsi dojí roboti (ruz) Zemědělské družstvo Krásná Ves je významným zemědělským subjektem Mladoboleslavska. Podnik obhospodařuje celkem 1100 hektarů zemědělské půdy a v rostlinné výrobě se specializuje na produkci cukrovky, obilovin, řepky a krmné plodiny. Společnost chová 500 kusů skotu z toho 200 dojnic. „Průměrná užitkovost dojnic dosahuje přes 8700 litrů za 305 dnů laktace“, říká zootechnik Dušan Oršl.

Před dvěma lety podnik vyřešil ustájení dojnic a odliv pracovníků do nedaleké automobilky výstavbou nové stáje pro 265 kusů dojnic včetně porodny. Nová kapacitní, vzdušná, prosvětlená, bezstelivová, volná stáj má boxové ustájení. Lehací boxy jsou vybaveny gumovými matracemi. Ve hnojných chodbách jsou nainstalovány shrnovací lopaty, které shrnují 1x za dvě hodiny kejdu do příčného kanálu a odtud přes přečerpávající jímku se dostává do laguny. Kejda je skladována v uzavřené laguně o kapacitě 5000 m3. Vnitřní klima stáje pomáhají udržovat automaticky shrnované boční plachtové stěny.

Stáj je vybavena 3 dojícími roboty ASTRONAUT holandské firmy Lely. V jednom z kotců je vytvořeno ještě čtvrté dojící stání avšak bez robota, které slouží k trénování vysokobřezích jalovic. Frekvence návštěv dojícího robota je 2,5-2,7 dojení na dojnici a den. Průměrná návštěva robota trvá 8,5 minuty a z toho se 6 minut dojí a zbytek času je na přípravu k dojení a nasazení dojícího aparátu. Z krav, které se nebyly 10-12 posledních hodin podojit, počítač vypracovává report, který 8x denně zootechnik vyhodnocuje. „Odhadem existuje 25 % dojnic, které se musí do dojícího stání nahnat.“, doplňuje pan Oršl. Proto jsme dojnicím při dojení začali nabízet namelasovanou granulovanou krmnou směs, kterou vyrábí ZEA Sedmihorky a která má za úkol přilákat k návštěvě dojícího robota „nerozhodnuté“ dojnice. Po každém dojení se dojící přístroj desinfikuje vodou a parou s desinfekčními prostředky. Rovněž nestandardní mléko je od dojnic zvlášť separováno a uskladněno v nádobách mimo chladící tank. O uskladnění nestandardního mléka je personál automaticky vyrozuměn počítačem.

A jak se daří telatům?

Vloni se zde narodilo 210 telat. Po narození do 2 hodin dostane telátko 2 litry mleziva od vlastní matky. Od pátého dne dostává směsné mlezivo, poté mléko 2x denně. Telata jsou ustájena v boudách pod přístřeškem. Zde je jim podáváno mléko (nebo mléčná náhražka), telecí startér TELSTART a voda. Ve 2 měsících jsou převedena do společných kotců pro 8-10 telat, kde je proveden odstav při spotřebě telecího startéru 2-2,5 kg/ks/den a převádí se na rostlinnou výživu TMR dojnic, která je „vylepšena“ o melasovanou granulovanou směs. K napájení telata využívají napájecí žlab a pijí z hladiny.

Komentáře

Studentka
napsal 6.5.2013 17:07 uživatel Nikola [neregistrovaný]
Moc se mi u Vás líbilo. Přijeli jsme se podívat se školou SZeŠ Brandýs. Není to jako u nás na školním statku v Toušeni, kdy krávy maji různě zdeformované paznehty, válí se ve svých lejnech.
Máte to tu krásné.

Přidat komentář

© 2007 - 2011 EmTom, Graphics design Kublaychan
ZEA Sedmihorky, spol. s r.o. - Roudný 53
Hybridy kukuřice | Krmné směsi | Konzervanty | Osiva řepky | Mapa stránek